מיהו האפוטרופוס הכללי ומה תפקידו?

תוכן עניינים

לאורך חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות תשכ"ב-1962 חוזר המושג "האפוטרופוס הכללי" פעמים רבות בהקשרים שונים. אך למרות חשיבותו ומרכזיותו של האפוטרופוס הכללי בדינים המוסדרים בחוק זה, החוק לא כולל הגדרה מפורשת של המושג.

 

מיהו האפוטרופוס הכללי?

האפוטרופוס הכללי הוא בעל תפקיד במשרד המשפטים שתחתיו פועל אגף שלם. מלבד ענייני אפוטרופסות פועל האגף גם בהליכי חדלות פירעון ובענייני ירושות.

 

תפקידיו של האפוטרופוס הכללי

תפקידיו של האפוטרופוס הכללי הם רבים ומגוונים. במאמר זה נתרכז רק בתפקידים המוקצים לו מתוקף היותו האפוטרופוס הכללי, ולא נתייחס לכובעים האחרים שלו כאחראי על הליכי חדלות פירעון וכרשם לענייני ירושה.

 

פיקוח על אפוטרופוסים על פי מינוי

אפוטרופוס על פי מינוי הוא אדם או תאגיד שמונה על ידי בית המשפט לנהל את ענייניו של אדם אחר שאינו מסוגל לנהל את ענייניו בעצמו. מינוי כזה נעשה בעקבות בקשה המופנית לבית המשפט על ידי קרובי משפחתו של אותו אדם שאינו מסוגל לנהל את ענייניו בכוחות עצמו.

האפוטרופוס יכול להיות ממונה לצורך כל ענייניו של האדם, אישיים, כלכלים ורפואיים כאחד, ויכול להיות ממונה לצורך תחומים מסוימים. בכל מקרה על האפוטרופוס לנהוג בהגינות וביושר בהתאם לאינטרסים ולצרכים של החוסה. חוק הכשרות המשפטית מטיל חובות שונות על האפוטרופוס, בהתאם לתפקיד אותו הוא ממלא ובהתאם למאפייניו של החוסה.

האפוטרופוס הכללי הוא בעל סמכויות הפיקוח על אפוטרופוס שמונה על ידי בית המשפט, כלומר עליו לוודא שהוראות החוק אכן מתקיימות. לצורך זה חייב האפוטרופוס בחובת דיווח לאפוטרופוס הכללי, וכן הוא רשאי למנות מפקחים בעלי סמכויות חוקיות שונות כמו דרישת הזדהות וכניסה למקום מסוים לצורך עבודתם.

 

אפוטרופסות

אחד מן הגורמים הכשירים לשמש כאפוטרופוס הוא האפוטרופוס הכללי בעצמו. סעיף 35 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע כי בית המשפט ימנה לאפוטרופוס מי שנראה לו בנסיבות העניין מתאים ביותר לטובת האדם, החוסה, תוך התחשבות ברצונו. במקרים מסוימים, למשל במקרה בו אין קרובי משפחה כשירים לצורך העניין, האדם המתאים ביותר להגשמת טובתו של החוסה יהיה האפוטרופוס הכללי.

 

קבלת ייפוי כוח מתמשך

על מנת שייפוי כוח מתמשך ייכנס לתוקף יש להפקידו אצל האפוטרופוס הכללי. האפוטרופוס הכללי מאשר את קבלתו של ייפוי הכוח, אישור זה מהווה ראיה לכאורה שהממנה נתן את ייפוי הכוח וכי הוא ניתן לכל המאוחר ביום ההפקדה. ככל ראיה לכאורה, גם ראיה זאת ניתנת לסתירה.

 

"חובת היידוע"

לאפוטרופוס הכללי יכולה להיות עבודה נוספת בהקשר של ייפוי כוח מתמשך, והיא פיקוח על מיופה הכוח, בדומה לפיקוח על אפוטרופוסים. זאת במקרה בו הממנה קובע זאת בייפוי הכוח.

 

מהו ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הוא בעצם סוג של מינוי אפוטרופוס, רק שבשונה מההליך הרגיל של מינוי אפוטרופוס, הוא נעשה מראש, בזמן בו האדם עוד מסוגל לנהל את ענייניו בכוחות עצמו, ועל פי הסכמה בין הצדדים – הממנה והממונה.

ייפוי כוח מתמשך מסמיך אדם או גורם מסוים לפעול בשמו של מיפה הכוח בתחומים שונים. בדומה למקרה של אפוטרופוס על פי מינוי, גם כאן הסמכות של מיופה הכוח יכולה לכלול עניינים שונים. אלא שבמקרה של ייפוי כוח מתמשך ההחלטה לגבי רוחב סמכותו של מיופה הכוח נמצאת בידי הממנה, ולא בידי בית המשפט.

 

מדוע נערך ייפוי כוח מתמשך?

לרוב ייפוי כוח מתמשך נערך מראש על ידי הממנה כדי שיוכל לשלוט במה שיתרחש בחייו אם וכאשר הוא יגיע למצב בו לא יוכל לקבל עוד החלטות בכוחות עצמו. למעשה עריכת ייפוי כוח מתמשך נועדה למנוע מצב של מינוי אפוטרופוס בידי בית משפט, כך שהכוח להחליט מי יקבל את החלטותיו במקומו יהיה בידיו של האדם עצמו.

 

תחליף לאפוטרופוס הכללי

כפי שכבר נכתב במאמר זה, האפוטרופוס הכללי יכול לשמש כ"מיודע" בייפוי כוח מתמשך.

 

מיהו "מיודע"?

מיודע בייפוי כוח מתמשך הוא אדם או גורם שמיופה הכוח חייב לו דיווח ישיר על החלטות ופעולות המתבצעות בהתאם לייפוי הכוח. זהותו של אותו אדם נקבעת על ידי הממנה, וכך גם היקף חובת הדיווח לו.

כפי שכבר נכתב במאמר זה, המיודע יכול להיות האפוטרופוס הכללי, אך ניתן להשתמש בתחליף ולמנות לצורך תפקיד זה כל אדם אחר. כמובן שמינוי מיודע שאינו האפוטרופוס הכללי אינו סותר את מינוי של האפוטרופוס הכללי בנוסף.

 

מנגנוני פיקוח על מיופה הכוח

"חובת היידוע"

חובת היידוע, אותה הזכרנו בסעיף הקודם, היא אחת מתוך שתי הדרכים המרכזיות לפיקוח על מיופה הכוח. באמצעות חובת היידוע אנשים נוספים, שקיבלו את אמונו של הממנה, מודעים לפעולות הנעשות בשמו ומסוגלים לפעול על מנת למנוע פעולות מסוימות או להביא לביטול ייפוי הכוח במקרי קיצון.

 

מינוי מספר מיופי כוח

החוק המסדיר את ענייני הפיקוח המתמשך הוא גמיש מאוד ומאפשר לקבוע הסדרים שונים בנוגע למספר מיופי הכוח וחלוקת העבודה ביניהם. מינוי מספר מיופי כוח יכול להביא לפיקוח שלהם אחד על השני ובכך להקטין חשש של ניצול לרעה של הכוח שניתן בידי מיופה הכוח.

 

יתרונות וחסרונות

החיסרון העיקרי של עריכת ייפוי כוח הוא הקושי בהסדרת כל העניינים מראש, מבלי לדעת מה תהיה בדיוק המציאות. זאת בשונה מהליך מינוי אפוטרופוס משפטי, הנעשה בזמן אמת ובהתאם למציאות העכשווית.

אך ישנם גם יתרונות ברורים בעריכת ייפוי כוח, שנותן שליטה לממנה על הדרך בה יראו חייו כאשר הוא כבר לא יוכל לנהלם. כך הכול ידוע ומוסדר מראש, ומקרוביו של הממנה נחסך הליך שיפוטי ארוך ומורכב.

למידע נוסף פנו לעו"ד יוני לוי.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

כדי לקבל שיחת ייעוץ באפשרותך לחייג עכשיו לטלפון 077-804-1632 או להשאיר פרטים כאן בטופס ואנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.

יוני עו"ד מקצועי ביותר. בודק את הדברים לפרטי פרטים ונותן מענה אדיב ושירותי ללקוח. ממליצה בחום!
Yaara Ronen
Yaara Ronen
08:40 01 Jul 20
עו"ד אנושי, מקצועי והוגן. סייע לי מיוזמתו דרך פוסט שפרסמתי בפייסבוק וזאת מבלי לבקש תשלום וללא היכרות מוקדמת.
Tomer Shamai
Tomer Shamai
07:33 01 Jul 20
ליווה אותנו ברכישת דירה והיה מקצועי וזמין לאורך כל הדרך! ממליצים בחום!
טל פורת
טל פורת
19:06 22 Jun 20
עו"ד מצוין, אמין, עצמאי, ומקצועי.מומלץ בחום.
רועי שעבין
רועי שעבין
14:20 28 May 20
עו״ד יוני לוי ייצג אותי בעסקת מקרקעין, קיבלתי שירות אדיב, רציני ואחראי, העסקה בוצעה על הצד הטוב ביותר.השירות של עו״ד יוני מומלץ בחום!!!
Ziv Hayat
Ziv Hayat
12:34 27 May 20
ממליצה בחום, מקצועי, שירותי ואדיב.עזר לי מאוד, בטוחה שאעזר בו שוב בעתיד.
מור ק
מור ק
07:46 18 May 20
מקצוען אמיתי. מכיר את העסק והכי חשוב, בנאדם שכיף לעבוד איתו.ממליץ בחום
Yuval Klein
Yuval Klein
07:25 18 May 20
חשבנו שכשמדובר בלשכור דירה זה יהיה פשוט ושנוכל לעשות זאת לבד, אבל בדיעבד אין ספק שלא היינו מצליחים לעשות זאת בלי הליווי המקצועי של יוני מתחילת הדרך. הוא עזר, ליווה ותמך, ומנע מאיתנו הוצאות כספיות מיותרות. לא עושים יותר אף עסקת נדל״ן בלעדיו. ממליצים בחום! ד״ר אנה גלוחוב
מישל דיאצ'וק
מישל דיאצ'וק
14:28 13 May 20
עורך דין מקצוען והגון. מומלץ בחום!
מורן סבן
מורן סבן
08:50 30 Apr 20
יוני עורך דין בחסד עליון. חילץ אותי ממצב מאוד בעייתי שעורך דין לפניו לא כל כך הצליח.כבר מהפגישה הראשונה הייתה לי התחושה שניצב מולי בן אדם לפני הכל ולא פחות חשוב, אדם נבון שמכיר את רזי המקצוע ולא חושש לנקוטממליץ על שירותיו של יוני בחום רב ומניסיון
zoriel haviv
zoriel haviv
16:43 16 Apr 20
ממליצה בלב שלם ובשמחה רבה. מקצועי, אדיב, אמין, מדוייק.
Liat Levanon
Liat Levanon
09:21 13 Apr 20
מומלץ מאוד! מספק מענה מקצועי, יסודי, מהיר ואנושי.
נוי לוי נוי לוי
נוי לוי נוי לוי
21:27 13 Mar 20
מקצועי, מסור, מהיר והגון. עורך דין מומלץ בחום!
חן בוסקילה
חן בוסקילה
11:37 07 Mar 20
עו״ד מקצועי וקפדן שיורד לפרטים הקטנים ממולץ!
nir keidar
nir keidar
20:03 26 Feb 20
עו״ד מקצועי וקפדן שיורד לפרטים הקטנים ממולץ
Nir Keidar
Nir Keidar
20:02 26 Feb 20
עו"ד יוני לוי העניק לנו שירות מקצועי ומהיר. מומלץ מאוד!
מאיר אטיאב
מאיר אטיאב
14:01 21 Feb 20
עו"ד מקצועי, אכפתי, ויסודי. מומלץ בחום!
Dudi Atias
Dudi Atias
13:55 21 Feb 20
ממליץ בחום!!יוני הוא עו"ד חרוץ, מקצועי, וישר- שילוב נדיר במחוזותינו.מסוג עורכי הדין היסודיים שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות בידיעה שהם ישיגו את התוצאה הטובה ביותר עבור הלקוח.
Ariel Jean
Ariel Jean
17:45 11 Feb 20
ממליץ בחום!!
יוני הוא עו"ד חרוץ, מקצועי, וישר- שילוב נדיר במחוזותינו.
מסוג עורכי הדין היסודיים שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות בידיעה שהם ישיגו את התוצאה הטובה ביותר עבור הלקוח.
Ariel Jean
Ariel Jean
10:25 11 Feb 20
ייעוץ משפטי מצוין, מקצועי ואדיב.תותח בתחומו!
ori kam
ori kam
19:01 29 Jan 20
עו"ד לוי ברמה אחרת שמתבטאת במקצועיות ויושרה שאין שניים להם. יוני בעל לב זהב שמחפש תמיד את טובתו של הלקוח ,ולכן אני ממליץ עליו בחום.
Gil Ganel
Gil Ganel
05:21 29 Jan 20
שירות אמין, יסודי ומקצועי! ממליץ בחום
Tamir Sagi
Tamir Sagi
19:33 28 Jan 20
עו״ד מצויין, מומלץ בחום. יסודי, מקצועי ומאוד שירותי.
Gal Rotem
Gal Rotem
15:23 28 Jan 20
בחור אמין וחרוץ בעל ידע רב בתחומו. מומלץ בחום!
Lihi Israel
Lihi Israel
13:31 26 Jan 20
מענה מהיר ומקצועי לכל שאלהמומלץ בחום
עמית לוי
עמית לוי
10:18 25 Jan 20
עו"ד מקצועי, מהיר, יסודי ונחמד מאוד. מומלץ!
Marin Levy
Marin Levy
13:20 08 Jan 20
בחור נחמד, אמין ובקיא במקצוע...בהצלחה⚘
Vardi Chen
Vardi Chen
17:31 13 Nov 18
מומלץ בחום! מקצועי,קשוב, מהיר ויסודי.
חימון סלנוי לוי
חימון סלנוי לוי
11:24 13 Nov 18
מקצועי,מהיר ,שירותי! עו''ד מומלץ מאוד!
Josya Levy
Josya Levy
19:22 12 Nov 18
עו"ד מקצועי ומהיר שמקדם את העסקה ביעילות לשביעות רצון הצדדים. מומלץ מאוד!
Marin Levy
Marin Levy
19:12 12 Nov 18
מידע נוסף
לשיחת ייעוץ עם עורך דין
ללא עלות וללא התחייבות
חייגו עכשיו!
דילוג לתוכן