עורך דין לשון הרע בנתניה

תוכן עניינים

בכל הנאמר והנכתב על תביעות לשון הרע פעמים רבות נוטים להתרכז רק בצד התובע, אך לכל תביעה כזאת ישנו גם צד שני – הנתבע. אז מהן האפשרויות המשפטיות העומדות בפניו של הנתבע, וכיצד עורך דין לשון הרע בנתניה קשור לכל העניין? על כל זאת במאמר שלפניכם.

 

הנתבע בתביעת לשון הרע

ראשית יש להקדים מספר מילים בדבר זהותו של נתבע בתביעת לשון הרע. בניגוד לרושם שעשוי להצטייר, הנתבע הוא פעמים רבות אדם תמים וישר דרך, שכלל לא תכנן להיקלע לתסבוכת משפטית שכזאת.

למעשה, לא חסרות תביעות לשון הרע זדוניות וקנטרניות, בהן דווקא הצד התובע הוא זה שאינו נוהג בתום לב.

המחוקק עצמו הכיר בכך, ולכן קבע מספר הגנות משמעותיות בחוק, שכאשר אחת מהן מתקיימת הנתבע לא יחויב בדבר, גם אם אכן היו בדברים שפרסם לשון הרע. 

 

האפשרויות המשפטיות העומדות בפני הנתבע

כאשר מוגש לאדם כתב תביעה, או כתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים, בתביעת לשון הרע, עומדות בפניו מספר אפשרויות פעולה, כמובן שכל אחת מהן איננה סותרת את השנייה: 

 

אפשרות ראשונה: ניסיון להגיע לפשרה מחוץ לכותלי בית המשפט

האפשרות הראשונה היא אפילו לא ממש אפשרות משפטית, והיא כוללת ניסיון להגיע לפשרה עם התובע מחוץ לבית המשפט. אפשרות זו כדאית עבור הנתבע כאשר יש לו אינטרס ברור שלא להגיע להתדיינות משפטית, למשל בשל רצון למנוע מהפרשה להתפרסם.

עם זאת, אפשרות כזו יכולה להתאים לנתבע גם במקרים אחרים, למשל במקרים בהם הסיכוי שלו להוכיח את אחת מההגנות הקבועות בחוק אינו גבוה, או במקרים בהם התובע מוכן להתפשר על סכום נמוך יחסית, כזה שיהיה שווה לו עבור חיסכון ההוצאות הכרוכות בהתדיינות משפטית.

 

אפשרות שנייה: קעקוע יסודות התביעה

האפשרות השנייה העומדת בפניו של נתבע בתביעת לשון הרע קשורה כבר למהלכה של התביעה המשפטית. אפשרות זו כוללת את קעקוע יסודותיה של התביעה, כלומר ערעור טענותיו של התובע בנוגע להתקיימותה של עוולת לשון הרע, נזק או קשר סיבתי ביניהם בנסיבות המקרה.

על מנת להוכיח את התקיימותה של עוולת לשון הרע יהיה על התובע להראות שהדברים נאמרו בצורה של פרסום, כלומר לאוזניו של אדם נוסף מלבד הנפגע, ושהיה בדברים בכדי להשפילו, לבזותו או לפגוע בפרנסתו.

בנוסף, כאשר מדובר בתביעה עם הוכחת נזק, יידרש התובע להוכיח שאכן נגרם לו נזק ומהו היקפו, ושאכן יש קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לבין הלשון הרע שפורסם על ידי הנתבע.

קעקוע יסודות התביעה אם כן, ידרוש מהנתבע לערער את אחת מהטענות הללו של התובע, בין אם מדובר בעצם קיומו של הלשון הרע, בעצם קיומו של הנזק או בעצם קיומו של קשר סיבתי ביניהם.

חשוב לומר בהקשר הזה שבתביעה אזרחית יהיה על הנתבע לערער את יסודות התביעה עד לרמה של הפרת מאזן ההסתברויות, כך שטיעוניו שלו יהיו יותר משכנעים מטיעוניו של התובע, ואין זה מספיק להטיל ספק סביר בלבד בהוכחות, כפי שנהוג במשפט פלילי. 

 

אפשרות שלישית: הוכחת הגנה

האפשרות השלישית שעומדת בפני הנתבע היא אפשרות שהוזכרה כבר במאמר זה, והיא אפשרות הוכחת אחת מן ההגנות שהעמיד המחוקק לטובת נתבעים בתביעות לשון הרע. 

הוכחת ההגנה אינה דורשת הוכחות נוספות, כמו קעקוע עילת התביעה, ועצם קיומה פוטר את הנתבע מתשלום פיצויים לתובע. 

כך למשל מעניק המחוקק הגנה לנתבע שיצליח להוכיח כי הדברים שפורסמו על ידו היו דברי אמת, הגנה זאת ידועה בשם הגנת "אמת דיברתי". במסגרת הגנה זאת יצטרך הנתבע להוכיח כי הדברים שפורסמו היו אמת, ושהיה בפרסום עניין לציבור. מדובר בהגנה שמשמשת פעמים רבות עיתונאים ואנשי תקשורת.

הגנה משמעותית נוספת, שרלוונטית יותר גם למי שאינו עוסק בתחום התקשורת, היא הגנת תום הלב. במסגרת הגנה זו פורש המחוקק רשימה ארוכה של נסיבות בהן הנתבע נחשב למי שפרסם את הדברים בתום לב וללא כוונה לפגוע, ולכן אין זה ראוי שיישא באחריות נזיקית בגינם.

 

אפשרות רביעית: הוכחה שמדובר בפרסום מותר

האפשרות הרביעית היא אפשרות שאינה מתאימה לרוב הנתבעים, אך בכל זאת יש אליה התייחסות בחוק איסור לשון הרע, ולכן בחרנו להביא אותה גם כאן.

חוק איסור לשון הרע מונה מספר פרסומים שלעולם אינם יכולים להיחשב כלשון הרע, ובהם למשל: פרסום בישיבת ממשלה, פרסום של חבר כנסת במסגרת עבודתו, פרסום על ידי מבקר המדינה או מי מטעמו במסגרת עבודתו, ועוד.

גם כאן, בדומה להגנות שמעמיד החוק, מרגע שמוכח שמדובר בפרסום מותר אין דרך בה בית המשפט יוכל לחייב את הנתבע בפיצויים. 

 

סיכום: עורך דין לשון הרע בנתניה

כפי שהראינו לעיל, האפשרויות המשפטיות של נתבע בהליך של תביעת לשון הרע הן רבות ומגוונות, וזאת על אף העובדה שהוא אינו זה שמוביל את ההליך. 

הבחירה בין האפשרויות השונות הללו מחייבת ידע מקצועי וניסיון קודם בייצוג נתבעים בתביעות לשון הרע. על כן, יש לשקול בכובד ראש את הסיוע המשפטי בתביעה כזו.

חשוב לזכור שמיקומו של עורך הדין הוא חשוב, אך הוא אינו הקריטריון הבלעדי לבחירה, ועל כן יש מקום לסקור ולהשוות עורכי דין שונים מהאזור כולו, ולא רק מהעיר שלכם.

מחפשים עורך דין לשון הרע בנתניה? פנו לעו"ד יוני לוי, עו"ד לשון הרע מומחה. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

עורך דין יוני לוי
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

כדי לקבל שיחת ייעוץ באפשרותך לחייג עכשיו לטלפון 077-804-1632 או להשאיר פרטים כאן בטופס ואנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.

מקצוען אמיתי. ליווה אותנו לאורך כל הדרך בזמינות מירבית ומענה איכותי ויסודי. מומלץ בחום!
Chen Weissman
Chen Weissman
20:10 15 Jun 21
יוני הוא עורך דין מצוין. פתר את הקייס שלי בנושא דיני אינטרנט בצורה מקצועית, מהירה וללא מעורבות בית משפט. הוא כתב מכתב מענה שסגר את המקרה עוד לפני שהוא התגלגל לשם, ובכך חסך לי המון כסף וכאב ראש. מומלץ בחום!
Daniel Alter
Daniel Alter
18:16 14 Jun 21
יוני עו"ד מקצועי ביותר. בודק את הדברים לפרטי פרטים ונותן מענה אדיב ושירותי ללקוח. ממליצה בחום!
Yaara Ronen
Yaara Ronen
08:40 01 Jul 20
עו"ד אנושי, מקצועי והוגן. סייע לי מיוזמתו דרך פוסט שפרסמתי בפייסבוק וזאת מבלי לבקש תשלום וללא היכרות מוקדמת.
Tomer Shamai
Tomer Shamai
07:33 01 Jul 20
ליווה אותנו ברכישת דירה והיה מקצועי וזמין לאורך כל הדרך! ממליצים בחום!
טל פורת
טל פורת
19:06 22 Jun 20
עו"ד מצוין, אמין, עצמאי, ומקצועי.מומלץ בחום.
רועי שעבין
רועי שעבין
14:20 28 May 20
עו״ד יוני לוי ייצג אותי בעסקת מקרקעין, קיבלתי שירות אדיב, רציני ואחראי, העסקה בוצעה על הצד הטוב ביותר.השירות של עו״ד יוני מומלץ בחום!!!
Ziv Hayat
Ziv Hayat
12:34 27 May 20
ממליצה בחום, מקצועי, שירותי ואדיב.עזר לי מאוד, בטוחה שאעזר בו שוב בעתיד.
מור ק
מור ק
07:46 18 May 20
מקצוען אמיתי. מכיר את העסק והכי חשוב, בנאדם שכיף לעבוד איתו.ממליץ בחום
Yuval Klein
Yuval Klein
07:25 18 May 20
חשבנו שכשמדובר בלשכור דירה זה יהיה פשוט ושנוכל לעשות זאת לבד, אבל בדיעבד אין ספק שלא היינו מצליחים לעשות זאת בלי הליווי המקצועי של יוני מתחילת הדרך. הוא עזר, ליווה ותמך, ומנע מאיתנו הוצאות כספיות מיותרות. לא עושים יותר אף עסקת נדל״ן בלעדיו. ממליצים בחום! ד״ר אנה גלוחוב
מישל דיאצ'וק
מישל דיאצ'וק
14:28 13 May 20
עורך דין מקצוען והגון. מומלץ בחום!
מורן סבן
מורן סבן
08:50 30 Apr 20
יוני עורך דין בחסד עליון. חילץ אותי ממצב מאוד בעייתי שעורך דין לפניו לא כל כך הצליח.כבר מהפגישה הראשונה הייתה לי התחושה שניצב מולי בן אדם לפני הכל ולא פחות חשוב, אדם נבון שמכיר את רזי המקצוע ולא חושש לנקוטממליץ על שירותיו של יוני בחום רב ומניסיון
zoriel haviv
zoriel haviv
16:43 16 Apr 20
ממליצה בלב שלם ובשמחה רבה. מקצועי, אדיב, אמין, מדוייק.
Liat Levanon
Liat Levanon
09:21 13 Apr 20
מקצועי, מסור, מהיר והגון. עורך דין מומלץ בחום!
חן בוסקילה
חן בוסקילה
11:37 07 Mar 20
עו״ד מקצועי וקפדן שיורד לפרטים הקטנים ממולץ!
nir keidar
nir keidar
20:03 26 Feb 20
עו"ד יוני לוי העניק לנו שירות מקצועי ומהיר. מומלץ מאוד!
מאיר אטיאב
מאיר אטיאב
14:01 21 Feb 20
עו"ד מקצועי, אכפתי, ויסודי. מומלץ בחום!
Dudi Atias
Dudi Atias
13:55 21 Feb 20
ממליץ בחום!!יוני הוא עו"ד חרוץ, מקצועי, וישר- שילוב נדיר במחוזותינו.מסוג עורכי הדין היסודיים שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות בידיעה שהם ישיגו את התוצאה הטובה ביותר עבור הלקוח.
Ariel Jean
Ariel Jean
17:45 11 Feb 20
ייעוץ משפטי מצוין, מקצועי ואדיב.תותח בתחומו!
ori kam
ori kam
19:01 29 Jan 20
עו"ד לוי ברמה אחרת שמתבטאת במקצועיות ויושרה שאין שניים להם. יוני בעל לב זהב שמחפש תמיד את טובתו של הלקוח ,ולכן אני ממליץ עליו בחום.
Gil Ganel
Gil Ganel
05:21 29 Jan 20
שירות אמין, יסודי ומקצועי! ממליץ בחום
Tamir Sagi
Tamir Sagi
19:33 28 Jan 20
עו״ד מצויין, מומלץ בחום. יסודי, מקצועי ומאוד שירותי.
Gal Rotem
Gal Rotem
15:23 28 Jan 20
מענה מהיר ומקצועי לכל שאלהמומלץ בחום
עמית לוי
עמית לוי
10:18 25 Jan 20
עו"ד מקצועי, מהיר, יסודי ונחמד מאוד. מומלץ!
Marin Levy
Marin Levy
13:20 08 Jan 20
מידע נוסף
לשיחת ייעוץ עם עורך דין
ללא עלות וללא התחייבות
חייגו עכשיו!
דילוג לתוכן