עורך דין לשון הרע בראשון לציון

תוכן עניינים

רבים אינם יודעים זאת, אך לשון הרע איננה רק עוולה אזרחית, אלא היא עשויה להיות גם עבירה פלילית של ממש. באילו תנאים, מהו העונש המקסימלי, וכיצד עורך דין לשון הרע בראשון לציון קשור לכל העניין? על כל זאת במאמר שלפניכם.

 

לשון הרע כעבירה פלילית

כמעט כל אזרח בישראל יודע שניתן להגיש תביעה אזרחית לפיצויים בגין פרסומו של לשון הרע, אך רבים הם שאינם יודעים שפרסומו של לשון הרע עשוי להיחשב גם לעבירה פלילית שדין העובר עליה יכול להגיע לשנת מאסר אחת. 

על מנת שפרסום כזה ייחשב לעבירה פלילית צריכים להתקיים היסודות הבאים:

 

יסוד ראשון: לשון הרע

היסוד הראשון הוא כמובן עצם קיומו של לשון הרע, כאשר סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע התשכ"ה-1965 (להלן: חוק איסור לשון הרע) מגדיר מהו בדיוק לשון הרע על פי החוק.

לפי הגדרה זו לשון הרע הוא דבר שיש בכוחו להשפיל אדם בעיני הבריות, לבזות אותו בשל מעשים המיוחסים לו, לפגוע בעיסוקו, או לבזותו בשל גזעו, מוצאו, דתו, גילו, מינו, נטייתו המינית, מקום מגוריו או מוגבלותו.

 

יסוד שני: פרסום

על מנת שתתקיים עבירת לשון הרע אין זה די שייאמרו או ייכתבו הדברים, אלא יש צורך בפרסומם. על פי חוק איסור לשון הרע פרסום לצורך הגדרתה של העבירה הפלילית הוא מצב בו הדברים הגיעו לשני אנשים נוספים, זולת הנפגע.

בכך למשל שונה העבירה הפלילית של לשון הרע מהעוולה האזרחית, שכן על מנת שתתקיים האחרונה מספיק שדברי הלשון הרע יגיעו לאדם אחד זולת הנפגע.

 

יסוד שלישי: כוונה לפגוע

עוד הבדל משמעותי בין העוולה האזרחית של לשון הרע לעבירה הפלילית הוא הצורך בקיומה של כוונה לפגוע. זאת מכיוון שעבירה פלילית היא אולי הסנקציה החמורה ביותר שיכול המחוקק להטיל על אזרח המדינה, והמעשה הנדרש להתקיימותה צריך להיות חמור יותר. 

 

קובלנה פלילית

עבירת לשון הרע היא אחת מהעבירות המיוחדות לגביהן קובע סעיף 68 לחוק סדר הדין הפלילי שניתן להגיש אותן כקובלנה.

 

מהי קובלנה?

קובלנה היא הליך פלילי, שבניגוד לשאר ההליכים הפלילים, מוגשת על ידי אדם פרטי לבית המשפט, בדומה לתביעה אזרחית רגילה. מדובר בשינוי משמעותי, שכן כל שאר ההליכים הפלילים מתנהלים אך ורק על ידי המדינה באמצעות שליחתה – הפרקליטות. 

אפשרות הגשת הקובלנה מיועדת לעבירות ייחודיות, כמו עבירת לשון הרע, שיש בהן עניין מועט לציבור, אך עניין רב לאדם שנפגע. במקרה כזה, כדי להימנע ממצב בו התיק ייקבר מתחת לערמות של תיקים חשובים ודחופים יותר, ניתנת לנפגע האופציה לנהל את ההליך לבדו.

 

איך מגישים קובלנה?

קובלנה מוגשת לבית משפט שלום, כאשר עם הגשתה ניתנת לפרקליטות אפשרות להודיע בתוך 15 יום שהיא לוקחת על עצמה את התיק, ואז תוחלף הקובלנה בכתב אישום. 

במקרים מסוימים, וזאת בניגוד לרוב ההליכים השיפוטים, בית המשפט יכול לחייב את מגיש הקובלנה לשכור את שירותיו של עורך דין, ואם הוא לא עושה זאת תוך הזמן המוקצב הוא עשוי להיחשב כתובע שלא התייצב לדיון.

 

מהן תוצאותיה של קובלנה?

לקובלנה פלילית שמתקבלת עשויות להיות שתי תוצאות. התוצאה הראשונה כבר הוזכרה לעיל, והיא הטלת עונש על הפוגע. העונש יכול שיגיע עד לשנת מאסר אחת, אך בית המשפט רשאי כמובן, לאור שיקולים מסוימים, להפחית את העונש.

בנוסף לכך, ניתן לפסוק בקובלנה פלילית בדין לשון הרע גם פיצוי לנפגע. מדובר בפיצוי ללא הוכחת נזק, שתקרתו עומדת על 50,000 ₪. חשוב לדעת כי קבלת פיצוי ללא הוכחת נזק במסגרת ההליך הפלילי שוללת אפשרות לקבלת פיצוי ללא הוכחת נזק בהליך האזרחי.

 

תפקידו של עורך דין לשון הרע בראשון לציון

נראה אם כן שלעורך דין לשון הרע תפקיד חשוב גם במקרה בו בוחר הנפגע לפנות אל ההליך הפלילי, שכן בניגוד להליכים אחרים, במקרה שלנו הנפגע הוא גם התובע, ואם הוא לא ישכור את שירותיו של ליווי משפטי אף אחד אחר לא ייעשה זאת במקומו.

אך מעבר לשאלת הייצוג הפשוטה של הנפגע, לעורך הדין תפקיד חשוב גם בהחלטה האם בכלל לפנות אל המשפט הפלילי ובאיזו צורה לעשות זאת. על מנת להכריע בשאלה כזו, שהיא שאלה משפטית טהורה, יש צורך בידע ספציפי בתחום דיני לשון הרע ובניסיון בעבודה עם תיקים דומים.

לאור כל האמור לעיל, ניתן להבין שאיכותו של הייצוג המשפטי בתביעות לשון הרע, הן אזרחיות והן פליליות, הוא דבר שפשוט לא כדאי להתפשר עליו.

מחפשים עורך דין לשון הרע בראשון לציון? פנו לעו"ד יוני לוי, עורך דין לדיני לשון הרע. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

עורך דין יוני לוי
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

כדי לקבל שיחת ייעוץ באפשרותך לחייג עכשיו לטלפון 077-804-1632 או להשאיר פרטים כאן בטופס ואנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.

מקצוען אמיתי. ליווה אותנו לאורך כל הדרך בזמינות מירבית ומענה איכותי ויסודי. מומלץ בחום!
Chen Weissman
Chen Weissman
20:10 15 Jun 21
יוני הוא עורך דין מצוין. פתר את הקייס שלי בנושא דיני אינטרנט בצורה מקצועית, מהירה וללא מעורבות בית משפט. הוא כתב מכתב מענה שסגר את המקרה עוד לפני שהוא התגלגל לשם, ובכך חסך לי המון כסף וכאב ראש. מומלץ בחום!
Daniel Alter
Daniel Alter
18:16 14 Jun 21
יוני עו"ד מקצועי ביותר. בודק את הדברים לפרטי פרטים ונותן מענה אדיב ושירותי ללקוח. ממליצה בחום!
Yaara Ronen
Yaara Ronen
08:40 01 Jul 20
עו"ד אנושי, מקצועי והוגן. סייע לי מיוזמתו דרך פוסט שפרסמתי בפייסבוק וזאת מבלי לבקש תשלום וללא היכרות מוקדמת.
Tomer Shamai
Tomer Shamai
07:33 01 Jul 20
ליווה אותנו ברכישת דירה והיה מקצועי וזמין לאורך כל הדרך! ממליצים בחום!
טל פורת
טל פורת
19:06 22 Jun 20
עו"ד מצוין, אמין, עצמאי, ומקצועי.מומלץ בחום.
רועי שעבין
רועי שעבין
14:20 28 May 20
עו״ד יוני לוי ייצג אותי בעסקת מקרקעין, קיבלתי שירות אדיב, רציני ואחראי, העסקה בוצעה על הצד הטוב ביותר.השירות של עו״ד יוני מומלץ בחום!!!
Ziv Hayat
Ziv Hayat
12:34 27 May 20
ממליצה בחום, מקצועי, שירותי ואדיב.עזר לי מאוד, בטוחה שאעזר בו שוב בעתיד.
מור ק
מור ק
07:46 18 May 20
מקצוען אמיתי. מכיר את העסק והכי חשוב, בנאדם שכיף לעבוד איתו.ממליץ בחום
Yuval Klein
Yuval Klein
07:25 18 May 20
חשבנו שכשמדובר בלשכור דירה זה יהיה פשוט ושנוכל לעשות זאת לבד, אבל בדיעבד אין ספק שלא היינו מצליחים לעשות זאת בלי הליווי המקצועי של יוני מתחילת הדרך. הוא עזר, ליווה ותמך, ומנע מאיתנו הוצאות כספיות מיותרות. לא עושים יותר אף עסקת נדל״ן בלעדיו. ממליצים בחום! ד״ר אנה גלוחוב
מישל דיאצ'וק
מישל דיאצ'וק
14:28 13 May 20
עורך דין מקצוען והגון. מומלץ בחום!
מורן סבן
מורן סבן
08:50 30 Apr 20
יוני עורך דין בחסד עליון. חילץ אותי ממצב מאוד בעייתי שעורך דין לפניו לא כל כך הצליח.כבר מהפגישה הראשונה הייתה לי התחושה שניצב מולי בן אדם לפני הכל ולא פחות חשוב, אדם נבון שמכיר את רזי המקצוע ולא חושש לנקוטממליץ על שירותיו של יוני בחום רב ומניסיון
zoriel haviv
zoriel haviv
16:43 16 Apr 20
ממליצה בלב שלם ובשמחה רבה. מקצועי, אדיב, אמין, מדוייק.
Liat Levanon
Liat Levanon
09:21 13 Apr 20
מקצועי, מסור, מהיר והגון. עורך דין מומלץ בחום!
חן בוסקילה
חן בוסקילה
11:37 07 Mar 20
עו״ד מקצועי וקפדן שיורד לפרטים הקטנים ממולץ!
nir keidar
nir keidar
20:03 26 Feb 20
עו"ד יוני לוי העניק לנו שירות מקצועי ומהיר. מומלץ מאוד!
מאיר אטיאב
מאיר אטיאב
14:01 21 Feb 20
עו"ד מקצועי, אכפתי, ויסודי. מומלץ בחום!
Dudi Atias
Dudi Atias
13:55 21 Feb 20
ממליץ בחום!!יוני הוא עו"ד חרוץ, מקצועי, וישר- שילוב נדיר במחוזותינו.מסוג עורכי הדין היסודיים שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות בידיעה שהם ישיגו את התוצאה הטובה ביותר עבור הלקוח.
Ariel Jean
Ariel Jean
17:45 11 Feb 20
ייעוץ משפטי מצוין, מקצועי ואדיב.תותח בתחומו!
ori kam
ori kam
19:01 29 Jan 20
עו"ד לוי ברמה אחרת שמתבטאת במקצועיות ויושרה שאין שניים להם. יוני בעל לב זהב שמחפש תמיד את טובתו של הלקוח ,ולכן אני ממליץ עליו בחום.
Gil Ganel
Gil Ganel
05:21 29 Jan 20
שירות אמין, יסודי ומקצועי! ממליץ בחום
Tamir Sagi
Tamir Sagi
19:33 28 Jan 20
עו״ד מצויין, מומלץ בחום. יסודי, מקצועי ומאוד שירותי.
Gal Rotem
Gal Rotem
15:23 28 Jan 20
מענה מהיר ומקצועי לכל שאלהמומלץ בחום
עמית לוי
עמית לוי
10:18 25 Jan 20
עו"ד מקצועי, מהיר, יסודי ונחמד מאוד. מומלץ!
Marin Levy
Marin Levy
13:20 08 Jan 20
מידע נוסף
לשיחת ייעוץ עם עורך דין
ללא עלות וללא התחייבות
חייגו עכשיו!
דילוג לתוכן