עורך דין לשון הרע ברחובות

תוכן עניינים

כאשר אנו מדברים על תביעת לשון הרע לרוב האנשים ברור מי הם הצדדים לתביעה – התובע הוא הנפגע והנתבע הוא הפוגע, האדם שפרסם את הדברים.

אך האמת כרגיל, היא קצת יותר מורכבת. אז את מי ניתן לתבוע בתביעת לשון הרע ובאילו תנאים? כיצד עורך דין לשון הרע ברחובות ובכלל קשור לכך? על כל זאת במאמר שלפניכם.

 

תביעת לשון הרע

לפני ההתעמקות בשאלת הנתבעים הפוטנציאליים בתביעת לשון הרע, הן אזרחית והן פלילית, יש להקדים הקדמה קצרה בדבר מהותה של תביעת לשון הרע.

תביעת לשון הרע מוגשת על ידי הנפגע כנגד הפוגע, האדם או הגוף שפרסם את הדברים, כאשר חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965 (להלן: חוק איסור לשון הרע), מגדיר לשון הרע כדבר שעשוי לבזות, להשפיל או לפגוע במשלח ידו של אדם.

על מנת שהדבר ייחשב לפרסום צריכים דברי הלשון הרע להגיע לאוזניו של אדם אחד נוסף על הנפגע, ובמקרה של תביעת לשון הרע פלילית – לשני אנשים נוספים.

כאשר מדובר על תביעה פלילית ישנו גם צורך בכוונה, כלומר שפרסומם של הדברים נעשה בכוונה לפגוע בתובע.

 

את מי ניתן לתבוע?

כאמור לעיל, מעבר לפוגע עצמו, האדם שפרסם את הדברים, מעמיד חוק איסור לשון הרע אפשרויות נוספות בנוגע לזהותו של התובע. האפשרויות הללו חשובות מכיוון שהן מעניקות לנפגע "כיס עמוק" ממנו ניתן לדרוש פיצויים.

כאשר הפרסום נעשה על ידי אדם פרטי, שאין גוף כלכלי חזק העומד מאחוריו, יש חשש שמא הוא לא יוכל לעמוד בתשלומי פיצויים כבדים. לעומת זאת, כאשר אחד מהנתבעים הוא גוף כלכלי חזק החשש הזה פחות משמעותי, דבר שכשלעצמו עשוי להוביל את בית המשפט לפסוק פיצויים גבוהים יותר.

אם כן, נפרט להלן את האפשרויות השונות שמעמיד החוק בדבר זהותם של הנתבעים:

 

אפשרות ראשונה: המפרסם

האפשרות הראשונה היא הברורה מכולן, מי שפרסם את דברי הלשון הרע. ובכל זאת חשוב לדעת כי אין זה משנה האם מדובר באדם פרטי או שמא מדובר בתאגיד, כולם חבים באחריות הן פלילית והן נזיקית לגבי הפרסום.

 

אפשרות שנייה: אמצעי התקשורת

כאשר פרסומם של דברי הלשון הרע נעשה על גבי אמצעי תקשורת כזה או אחר יישא גם האחראי על אמצעי התקשורת באחריות אזרחית. עם זאת, לא ניתן לחייבו באחריות פלילית.

בנוסף על כך יישאו באחריות, הן אזרחית והן פלילית, עורך אמצעי התקשורת והאדם שהחליט בפועל על פרסומם של הדברים, כאשר כמובן לרוב יהיה מדובר בעורך עצמו. 

האפשרות לצרף לתביעה את כלי התקשורת עצמו היא משמעותית, שכן כפי שהוסבר לעיל, מדובר לרוב בגוף כלכלי חזק בעל "כיס עמוק" משמעותי.

 

אפשרות שלישית: המדפיס והמפיץ

כאשר דבר הלשון הרע פורסם בדרך של דפוס ניתן לחייב באחריות, הן פלילית והן אזרחית, גם את המדפיס וגם את המפיץ או המוכר של הדפוס. יש לשים לב כי כלל זה אינו חל על הדפסת עיתונים, שעליהם חלה כבר האפשרות השנייה שהוזכרה לעיל.

עם זאת, חשוב לדעת כי לא ניתן לחייב את המדפיס או המפיץ באחריות אלא אם ידעו, או שהיו חייבים לדעת, שהפרסום מכיל דברי לשון הרע. 

מדובר בעצם במעין מקבילה של הכלל השני שהוזכר, בדבר אחריותו של אמצעי התקשורת, רק הפעם כנגד דברי לשון הרע שמפורסמים בספרים או בחוברות. 

גם פה כמובן המדפיס והמפיץ עשויים בהחלט להיות גוף כלכלי חזק, כמו למשל הוצאת ידיעות ספרים, ובצירופם לתביעה גדלים סיכוייו של התובע לקבלת סעד משמעותי. 

 

תפקידו של עורך דין לשון הרע ברחובות ובכלל 

במסגרתו של מאמר זה סיפקנו לכם הצצה קטנה לעוד אחד מהתפקידים הקטנים, אך החשובים, של עורך דין לשון הרע המלווה תביעת לשון הרע.

הבחירה בנתבעים הנכונים עשויה להיראות למי שלא מגיע מהתחום כקנטרנית וחסרת משמעות, אך למעשה יש בה את הפוטנציאל להכריע את הצלחת התביעה כולה.

על מנת לבצע בחירה נכונה בהקשר הזה, וכמובן גם בצמתי בחירה נוספים הקיימים בכל תביעת לשון הרע, יש צורך בבקיאות משמעותית בכל היבטיהם של דיני לשון הרע, על החוק והפסיקה הקשורים בהם.

בנוסף לכך ישנו צורך בניסיון משמעותי בניהולן של תביעות כאלו, שכן לעיתים יש פער מסוים בין מה שנלמד ומה שכתוב בספרים לצורה בה המציאות מתנהלת בפועל.

את כל אלו יכול להציע רק עורך דין מומחה לדיני לשון הרע, אז אל תתפתו לבחור אחרת או לנסות לנהל את התביעה בעצמכם, אתם עשויים לגלות שזהו החיסכון הלא נכון במקום הלא נכון.

מחפשים עורך דין לשון הרע ברחובות? פנו לעורך דין יוני לוי, עו"ד מומחה בדיני לשון הרע. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

עורך דין יוני לוי
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

כדי לקבל שיחת ייעוץ באפשרותך לחייג עכשיו לטלפון 077-804-1632 או להשאיר פרטים כאן בטופס ואנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.

מקצוען אמיתי. ליווה אותנו לאורך כל הדרך בזמינות מירבית ומענה איכותי ויסודי. מומלץ בחום!
Chen Weissman
Chen Weissman
20:10 15 Jun 21
יוני הוא עורך דין מצוין. פתר את הקייס שלי בנושא דיני אינטרנט בצורה מקצועית, מהירה וללא מעורבות בית משפט. הוא כתב מכתב מענה שסגר את המקרה עוד לפני שהוא התגלגל לשם, ובכך חסך לי המון כסף וכאב ראש. מומלץ בחום!
Daniel Alter
Daniel Alter
18:16 14 Jun 21
יוני עו"ד מקצועי ביותר. בודק את הדברים לפרטי פרטים ונותן מענה אדיב ושירותי ללקוח. ממליצה בחום!
Yaara Ronen
Yaara Ronen
08:40 01 Jul 20
עו"ד אנושי, מקצועי והוגן. סייע לי מיוזמתו דרך פוסט שפרסמתי בפייסבוק וזאת מבלי לבקש תשלום וללא היכרות מוקדמת.
Tomer Shamai
Tomer Shamai
07:33 01 Jul 20
ליווה אותנו ברכישת דירה והיה מקצועי וזמין לאורך כל הדרך! ממליצים בחום!
טל פורת
טל פורת
19:06 22 Jun 20
עו"ד מצוין, אמין, עצמאי, ומקצועי.מומלץ בחום.
רועי שעבין
רועי שעבין
14:20 28 May 20
עו״ד יוני לוי ייצג אותי בעסקת מקרקעין, קיבלתי שירות אדיב, רציני ואחראי, העסקה בוצעה על הצד הטוב ביותר.השירות של עו״ד יוני מומלץ בחום!!!
Ziv Hayat
Ziv Hayat
12:34 27 May 20
ממליצה בחום, מקצועי, שירותי ואדיב.עזר לי מאוד, בטוחה שאעזר בו שוב בעתיד.
מור ק
מור ק
07:46 18 May 20
מקצוען אמיתי. מכיר את העסק והכי חשוב, בנאדם שכיף לעבוד איתו.ממליץ בחום
Yuval Klein
Yuval Klein
07:25 18 May 20
חשבנו שכשמדובר בלשכור דירה זה יהיה פשוט ושנוכל לעשות זאת לבד, אבל בדיעבד אין ספק שלא היינו מצליחים לעשות זאת בלי הליווי המקצועי של יוני מתחילת הדרך. הוא עזר, ליווה ותמך, ומנע מאיתנו הוצאות כספיות מיותרות. לא עושים יותר אף עסקת נדל״ן בלעדיו. ממליצים בחום! ד״ר אנה גלוחוב
מישל דיאצ'וק
מישל דיאצ'וק
14:28 13 May 20
עורך דין מקצוען והגון. מומלץ בחום!
מורן סבן
מורן סבן
08:50 30 Apr 20
יוני עורך דין בחסד עליון. חילץ אותי ממצב מאוד בעייתי שעורך דין לפניו לא כל כך הצליח.כבר מהפגישה הראשונה הייתה לי התחושה שניצב מולי בן אדם לפני הכל ולא פחות חשוב, אדם נבון שמכיר את רזי המקצוע ולא חושש לנקוטממליץ על שירותיו של יוני בחום רב ומניסיון
zoriel haviv
zoriel haviv
16:43 16 Apr 20
ממליצה בלב שלם ובשמחה רבה. מקצועי, אדיב, אמין, מדוייק.
Liat Levanon
Liat Levanon
09:21 13 Apr 20
מקצועי, מסור, מהיר והגון. עורך דין מומלץ בחום!
חן בוסקילה
חן בוסקילה
11:37 07 Mar 20
עו״ד מקצועי וקפדן שיורד לפרטים הקטנים ממולץ!
nir keidar
nir keidar
20:03 26 Feb 20
עו"ד יוני לוי העניק לנו שירות מקצועי ומהיר. מומלץ מאוד!
מאיר אטיאב
מאיר אטיאב
14:01 21 Feb 20
עו"ד מקצועי, אכפתי, ויסודי. מומלץ בחום!
Dudi Atias
Dudi Atias
13:55 21 Feb 20
ממליץ בחום!!יוני הוא עו"ד חרוץ, מקצועי, וישר- שילוב נדיר במחוזותינו.מסוג עורכי הדין היסודיים שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות בידיעה שהם ישיגו את התוצאה הטובה ביותר עבור הלקוח.
Ariel Jean
Ariel Jean
17:45 11 Feb 20
ייעוץ משפטי מצוין, מקצועי ואדיב.תותח בתחומו!
ori kam
ori kam
19:01 29 Jan 20
עו"ד לוי ברמה אחרת שמתבטאת במקצועיות ויושרה שאין שניים להם. יוני בעל לב זהב שמחפש תמיד את טובתו של הלקוח ,ולכן אני ממליץ עליו בחום.
Gil Ganel
Gil Ganel
05:21 29 Jan 20
שירות אמין, יסודי ומקצועי! ממליץ בחום
Tamir Sagi
Tamir Sagi
19:33 28 Jan 20
עו״ד מצויין, מומלץ בחום. יסודי, מקצועי ומאוד שירותי.
Gal Rotem
Gal Rotem
15:23 28 Jan 20
מענה מהיר ומקצועי לכל שאלהמומלץ בחום
עמית לוי
עמית לוי
10:18 25 Jan 20
עו"ד מקצועי, מהיר, יסודי ונחמד מאוד. מומלץ!
Marin Levy
Marin Levy
13:20 08 Jan 20
מידע נוסף
לשיחת ייעוץ עם עורך דין
ללא עלות וללא התחייבות
חייגו עכשיו!
דילוג לתוכן