עורך דין ארנונה

להשארת פרטים לשיחת ייעוץ:

חובת תשלום הארנונה היא דבר ידוע ומוכר לציבור הרחב, אך תפקידו של עורך דין ארנונה פחות מוכר. רבים מאיתנו מקבלים את הודעת תשלום הארנונה בהשלמה.

לא מתעכבים ובודקים את החשבון לפני שאנחנו משלמים, או גרוע מזה, לא פותחים בכלל את הודעת התשלום וסומכים על הוראת הקבע שתוריד לנו מהחשבון את הסכום הנדרש. אך האמת היא שההרגל הזה יכול לעלות לנו הרבה כסף. תפקידו של עורך דין ארנונה הוא למנוע זאת.

 

מה זה ארנונה וכיצד היא נקבעת?

ארנונה היא מס מוניציפלי, כלומר כזה שמוטל על ידי הרשות המקומית, לצורך מימון פעילותה השוטפת. למעשה מדובר באחד ממקורות ההכנסה העיקריים של הרשויות המקומיות. ארנונה מוטלת על כל נכס, וגובהה נקבע על פי קריטריונים שונים כמו: השימוש בנכס, שטחו ומיקומו בתוך הרשות המקומית.

ארנונה יכולה להיות הוצאה כבדה מאוד למחזיק בנכס, בוודאי אם מדובר במבנה שמשמש לעסקים ולא למגורים. מסיבה זאת חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין מומחה לענייני ארנונה כבר בשלבים הראשונים של קבלת ההודעה על החוב, דבר שעשוי לחסוך הרבה כאב ראש וכסף בעתיד. במאמר זה נפרוט את הנושאים העיקריים בהם עורך דין ארנונה יכול לעזור לבעלי השומות ולהקל עליהם, ולו במעט, את עול תשלום מס הארנונה.

 

חישוב השומה

כפי שכבר הסברנו, ארנונה נקבעת לפי קריטריונים שונים שנקבעים על ידי הרשות המקומית. אולם, לעיתים לא נדירות עלולות ליפול טעויות, למשל בסיווג סוג השימוש בנכס. מדובר בטעות בעלת השלכות כלכליות כבדות, אך רבים כלל לא יבחינו בה. זאת הסיבה העיקרית שחשוב לפנות לייעוץ משפטי כבר עם קבלת ההודעה הראשונה לתשלום. עורך דין מומחה לענייני ארנונה יוכל לבדוק את נכונותה של השומה שהונפקה, וגם מכיר לפני ולפנים את לוח הזמנים החוקי שבו אפשר לערער על הקביעה. התמהמהות בפנייה לעורך דין עלולה לגרום לעיכוב בפתיחה בהליכים כך שיעבור הזמן הקבוע בחוק להשגות, זכות הערעור על החיוב המוטעה תוחמץ, והשומה תישאר כפי שהיא, על הטעויות שבה.

בנוסף, כאשר עורך דין מומחה בודק שומת ארנונה הוא יוכל גם לבדוק האם ישנה זכאות להפחתה בתשלומי הארנונה מסיבות שונות כמו גובה הכנסות או מספר נפשות במשפחה. הוא ייצג את בעל השומה בעניין זה מול הרשות המקומית, ובכך יחסוך לו סכום נכבד בכל שנה.

פטור מארנונה

סעיף זה רלוונטי בעיקר לבעלי דירות מגורים. החוק קובע מספר מקרים שמאפשרים פטור מלא מארנונה על דירת מגורים, למשל: בעת שיפוץ דירה, דירה שעומדת ריקה, המתגוררים בדירה הם חיילים בשירות סדיר או משוחררים טריים ועוד. עורך דין שבקיא בתחום הארנונה יכיר את רשימת המצבים המדויקת שמאפשרת פטור מלא מארנונה, וידע כיצד לפעול כדי להשיג פטור זה. כך יוכל עורך הדין לחסוך לבעל הדירה סכומים שמגיעים עד אלפי שקלים בשנה.

 

טיפול בתיקון שומת ארנונה

לעיתים, אפילו אחרי שנים רבות, מגלה הרשות המקומית טעות בחישוב השומה שנעשתה לאורך השנים. זו יכולה להיות טעות לרעת בעל השומה, ואז מדובר בחדשות משמחות בשבילו. אך ייתכן שמדובר היה דווקא בטעות שחסכה לבעל השומה לא מעט במשך השנים, ולפתע הרשות המקומית מגדילה את השומה ואף מבקשת מבעל השומה תוספת תשלום על כל השנים בהן הוא החזיק בנכס.

חיוב ארנונה רטרואקטיבי שכזה יכול להגיע לסכומים נכבדים, ולכן כמובן שהחוק מטיל על כך הגבלות. אדם הנקלע למצב כזה צריך לפנות במהרה לייעוץ משפטי שיבדוק האם מדובר בחיוב מוצדק, ומה ניתן לעשות כדי לבטלו או לפחות לצמצמו.

 

סיכום: אז למה צריך עורך דין ארנונה?

ארנונה, כפי שהצגנו לאורך המאמר, היא תחום סבוך המשלב מספר תחומי מומחיות: דיני ארנונה, דיני רשויות מקומיות, דיני פרוצדורה ודיני ראיות. לכן ברור שאדם הנתקל בבעיה משפטית הקשורה לתשלומי הארנונה צריך לשכור בהקדם את שירותיו של עורך דין עם ידע רלוונטי וניסיון מוכח. והאמת היא שבכל מקרה מומלץ, במיוחד לבעלי עסקים שמשלמים סכומי ארנונה גבוהים בכל שנה, לפנות לעורך דין ארנונה שיבדוק את השומה שלהם, ליתר ביטחון.

אשמח לעמוד לרשותכם לכל ייעוץ או שאלה בענייני ארנונה, עורך דין מקרקעין יוני לוי.

 

עורך דין ארנונה
עורך דין ארנונה
Picture of עו"ד יוני לוי
עו"ד יוני לוי

עורך דין מקרקעין, המלווה פרויקטים של נדל"ן בארץ ובחו"ל כבר מעל 10 שנים. אני חי, נושם ואוהב את עולם הנדל"ן ושמח להעניק מהידע והניסיון המקצועי שלי ללקוחותיי. אני מאמין שלכל אחד מגיע עתיד כלכלי טוב ויציב, ואני כאן ללוות אתכם בפשטות, בתהליכים מורכבים בעולם הנדל"ן.

עו"ד יוני לוי בפייסבוק | עו"ד יוני לוי באינסטגרם | מייל אישי: [email protected]

משרדנו בתקשורת

יוני לוי כתבה ישראל היום

סוגים שונים של פרויקטים בתחום המקרקעין - מאמר מקיף עם עו"ד יוני לוי


קרא עוד ⟵

יוני לוי רשת 13

ייפוי כוח מתמשך - מאמר מקיף שהתפרסם באתר רשת 13 עם עו"ד יוני לוי


קרא עוד ⟵

איך מוצאים עורך דין מקרקעין מומלץ שאפשר לסמוך עליו? - מאמר מקיף עם עו"ד יוני לוי


קרא עוד ⟵

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 61 ביקורות
×
js_loader
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 61 ביקורות
×
js_loader
Facebook ג גוגל
5.0
מבוסס על 14 ביקורות
×
js_loader