עורך דין מקרקעין ברחובות

תוכן עניינים

רובם המוחלט של אזרחי ישראל ימצאו את עצמם מזדקקים לשירותיו עורך דין מקרקעין בשלב זה או אחר בחייהם, לעיתים לצורך קיומה של פעולה יזומה – כמו קניית דירה, ולעיתים מכורח המציאות – כמו במקרה בו הקרקע שהם בעליה עומדת בפני הפקעה. במאמר זה נתרכז בנושא ההפקעה, בשירותיו של עורך דין מקרקעין בעניין זה, וביתרונות של שכירת שירותיו של עורך דין מקרקעין ברחובות.

 

עורך דין מקרקעין ברחובות – מידע כללי

מהי הפקעה?

ראשית נפתח בהסבר – מהי בכלל הפקעה של מקרקעין? לפי החוק הפקעה היא:

"רכישה כפויה של מקרקעין לשם הגשמתו של צורך ציבורי, תמורת פיצוי בעל המקרקעין."

כלומר, אדם שקיבל הודעה שהמקרקעין שהוא בעליו עומדים בפני הפקעה, בין אם מכוח חוק התכנון והבנייה ובין אם מכוח פקודת הקרקעות, ייאבד את בעלותו בקרקע תמורת פיצוי.

יש לשים לב שעל מנת שהפקעה תהיה כשרה על פי החוק עליה להיות לשם הגשמתו של צורך ציבורי.

 

מהו צורך ציבורי?

בפקודת הקרקעות עצמה אין הגדרה ברורה של מהו צורך ציבורי, וכך כל מקרקעין שמופקע לצורך ששר האוצר קבע שהוא צורך ציבורי ייחשב להפקעה כשרה.

הגדרתו של צורך ציבורי עומדת למבחן ביקורת שיפוטית, כלומר – ניתן לערער על החלטה כזאת בפני בית המשפט. וזהו כמובן אחד מתפקידיו העיקריים של עורך דין מקרקעין במקרה של הפקעה, ייצוגו של בעל המקרקעין בהליך שיפוטי שכזה.

 

מידתיות הפקעה

במסגרת הליך שיפוטי שכזה יבחן בית המשפט בדרך כלל את "מידתיות" ההפקעה, כלומר עד כמה היא באמת הצעד האפשרי היחידי והאם נשקלו פתרונות אחרים, פוגעניים פחות, לפני שננקט הצעד הזה.

כך למשל יבחן בית המשפט האם היה ניסיון מקדים לרכישה בהסכמה של המקרקעין מידי בעליו, האם זהו באמת המקום האופטימלי לפרויקט שעל הפרק, האם לא ננקטת בהליך אפליה מכל סוג, ועוד.

הכרתו של הדין והתקדימים המשפטיים בדבר מדתיותה של הפקעה חשובים מאוד בהקשר הזה, שכן ערעור של הצדקת הצורך הציבורי כבר בשלב זה ישמוט את הקרקע מתחת לרעיון ההפקעה כולו, וימנע את נישולו של בעל הקרקע מזכויותיו הקנייניות.

 

חישוב הפיצויים במקרה של הפקעה

גם כאשר אין דרך לערער את הצדקת הצורך הציבורי של ההפקעה, או שנקיטת דרך כזו נכשלה,  יש דרך להמתיק את רוע הגזירה, לפחות חלקית, ופה נכנס לעניין אופן חישוב הפיצויים לבעל הקרקע בעבור ההפקעה.

ככלל, על פי הדין הישראלי יש לפצות את בעל הקרקע המופקעת על פי מחיר השוק של הקרקע בזמן ההפקעה, אך כאשר ההפקעה נעשית מכוח חוק התכנון והבנייה, כלומר על ידי רשות מקומית, ניתן להפחית עד 40% מהפיצוי המקורי.

 

דרכים למקסם את הפיצויים

עם זאת, ישנן דרכים למקסם את הפיצויים, כמו למשל על ידי זיהויים של ערכים כלכליים נוספים שבעל הקרקע מפסיד עם ההפקעה, אשר על פי פסיקת בית המשפט צריכים גם הם להילקח בחשבון בחישוב הפיצוי.

ערכים כלכליים כאלה יכולים להתבטא למשל בהוצאות ההעברה של חפציו האישיים של בעל הקרקע, ויכולים להתבטא למשל בפגיעה במוניטין במקרה של העברת עסק מוכר וידוע.

 

הידע והניסיון לפני הכל

את הטענות הללו בדבר ערכים כלכליים נוספים חשוב לזהות ולהעלות בפני הגורמים הנכונים בזמן הנכון, דבר שאדם שחסר את הידע המשפטי ואת המיומנות המשפטית הנצרכים לשם כך יתקשה לעשות כיאות.

 

סיכום או: מדוע עורך דין מקרקעין ברחובות?

הפקעת מקרקעין איננה דבר נפוץ מאוד בעולם המשפטי של היום, ואולי לכן מרבית האנשים אינם יודעים כיצד להתמודד איתה. רבים הם החושבים שברגע שאדם מקבל הודעה על הפקעת מקרקעיו אין לו אלא לקבל עליו את הדין.

כפי שראינו לעיל, תפיסה זו מוטעית מיסודה, ובצירופו של סיוע משפטי איכותי יש ויש כיצד לפעול על מנת להקטין את הנזק או אפילו לבטל לחלוטין את ההפקעה.

 

הכרות עם העיר – יתרון עצום!

בדומה לעניינים משפטיים אחרים הקשורים בדיני המקרקעין, גם בנושא של הפקעות מקרקעין יש יתרון משמעותי להיכרותו של עורך הדין עם העיר הספציפית בה שוכנים המקרקעין, ובניסיון שלו עם ענייני מקרקעין אחרים בה בעבר.

יתרון זה מתבטא בהיכרותו עם מערכות השלטון המקומיות, שבמקרה של דיני הפקעות היום הן אלו שאחראיות לכך במרבית הפעמים. ניסיון חיובי של עבודה קודמת עם מערכות אלו יכולה בהחלט להניב יתרון לעורך הדין, ובהתאם לכך – גם ללקוחו.

 

מחפשים עורך דין מקרקעין ברחובות? פנו לעו"ד יוני לוי, עורך דין מקרקעין מומחה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

עורך דין יוני לוי
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

כדי לקבל שיחת ייעוץ באפשרותך לחייג עכשיו לטלפון 077-804-1632 או להשאיר פרטים כאן בטופס ואנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.

מקצוען אמיתי. ליווה אותנו לאורך כל הדרך בזמינות מירבית ומענה איכותי ויסודי. מומלץ בחום!
Chen Weissman
Chen Weissman
20:10 15 Jun 21
יוני הוא עורך דין מצוין. פתר את הקייס שלי בנושא דיני אינטרנט בצורה מקצועית, מהירה וללא מעורבות בית משפט. הוא כתב מכתב מענה שסגר את המקרה עוד לפני שהוא התגלגל לשם, ובכך חסך לי המון כסף וכאב ראש. מומלץ בחום!
Daniel Alter
Daniel Alter
18:16 14 Jun 21
יוני עו"ד מקצועי ביותר. בודק את הדברים לפרטי פרטים ונותן מענה אדיב ושירותי ללקוח. ממליצה בחום!
Yaara Ronen
Yaara Ronen
08:40 01 Jul 20
עו"ד אנושי, מקצועי והוגן. סייע לי מיוזמתו דרך פוסט שפרסמתי בפייסבוק וזאת מבלי לבקש תשלום וללא היכרות מוקדמת.
Tomer Shamai
Tomer Shamai
07:33 01 Jul 20
ליווה אותנו ברכישת דירה והיה מקצועי וזמין לאורך כל הדרך! ממליצים בחום!
טל פורת
טל פורת
19:06 22 Jun 20
עו"ד מצוין, אמין, עצמאי, ומקצועי.מומלץ בחום.
רועי שעבין
רועי שעבין
14:20 28 May 20
עו״ד יוני לוי ייצג אותי בעסקת מקרקעין, קיבלתי שירות אדיב, רציני ואחראי, העסקה בוצעה על הצד הטוב ביותר.השירות של עו״ד יוני מומלץ בחום!!!
Ziv Hayat
Ziv Hayat
12:34 27 May 20
ממליצה בחום, מקצועי, שירותי ואדיב.עזר לי מאוד, בטוחה שאעזר בו שוב בעתיד.
מור ק
מור ק
07:46 18 May 20
מקצוען אמיתי. מכיר את העסק והכי חשוב, בנאדם שכיף לעבוד איתו.ממליץ בחום
Yuval Klein
Yuval Klein
07:25 18 May 20
חשבנו שכשמדובר בלשכור דירה זה יהיה פשוט ושנוכל לעשות זאת לבד, אבל בדיעבד אין ספק שלא היינו מצליחים לעשות זאת בלי הליווי המקצועי של יוני מתחילת הדרך. הוא עזר, ליווה ותמך, ומנע מאיתנו הוצאות כספיות מיותרות. לא עושים יותר אף עסקת נדל״ן בלעדיו. ממליצים בחום! ד״ר אנה גלוחוב
מישל דיאצ'וק
מישל דיאצ'וק
14:28 13 May 20
עורך דין מקצוען והגון. מומלץ בחום!
מורן סבן
מורן סבן
08:50 30 Apr 20
יוני עורך דין בחסד עליון. חילץ אותי ממצב מאוד בעייתי שעורך דין לפניו לא כל כך הצליח.כבר מהפגישה הראשונה הייתה לי התחושה שניצב מולי בן אדם לפני הכל ולא פחות חשוב, אדם נבון שמכיר את רזי המקצוע ולא חושש לנקוטממליץ על שירותיו של יוני בחום רב ומניסיון
zoriel haviv
zoriel haviv
16:43 16 Apr 20
ממליצה בלב שלם ובשמחה רבה. מקצועי, אדיב, אמין, מדוייק.
Liat Levanon
Liat Levanon
09:21 13 Apr 20
מקצועי, מסור, מהיר והגון. עורך דין מומלץ בחום!
חן בוסקילה
חן בוסקילה
11:37 07 Mar 20
עו״ד מקצועי וקפדן שיורד לפרטים הקטנים ממולץ!
nir keidar
nir keidar
20:03 26 Feb 20
עו"ד יוני לוי העניק לנו שירות מקצועי ומהיר. מומלץ מאוד!
מאיר אטיאב
מאיר אטיאב
14:01 21 Feb 20
עו"ד מקצועי, אכפתי, ויסודי. מומלץ בחום!
Dudi Atias
Dudi Atias
13:55 21 Feb 20
ממליץ בחום!!יוני הוא עו"ד חרוץ, מקצועי, וישר- שילוב נדיר במחוזותינו.מסוג עורכי הדין היסודיים שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות בידיעה שהם ישיגו את התוצאה הטובה ביותר עבור הלקוח.
Ariel Jean
Ariel Jean
17:45 11 Feb 20
ייעוץ משפטי מצוין, מקצועי ואדיב.תותח בתחומו!
ori kam
ori kam
19:01 29 Jan 20
עו"ד לוי ברמה אחרת שמתבטאת במקצועיות ויושרה שאין שניים להם. יוני בעל לב זהב שמחפש תמיד את טובתו של הלקוח ,ולכן אני ממליץ עליו בחום.
Gil Ganel
Gil Ganel
05:21 29 Jan 20
שירות אמין, יסודי ומקצועי! ממליץ בחום
Tamir Sagi
Tamir Sagi
19:33 28 Jan 20
עו״ד מצויין, מומלץ בחום. יסודי, מקצועי ומאוד שירותי.
Gal Rotem
Gal Rotem
15:23 28 Jan 20
מענה מהיר ומקצועי לכל שאלהמומלץ בחום
עמית לוי
עמית לוי
10:18 25 Jan 20
עו"ד מקצועי, מהיר, יסודי ונחמד מאוד. מומלץ!
Marin Levy
Marin Levy
13:20 08 Jan 20
מידע נוסף
לשיחת ייעוץ עם עורך דין
ללא עלות וללא התחייבות
חייגו עכשיו!
דילוג לתוכן