מהי חשיבותו ומהם תפקידיו של עורך דין נדל"ן?

בכול עסקת נדל"ן שתיקחו בה חלק, החל מעסקאות יחסית פשוטות כמו השכרת דירתכם לסטודנטים ועד למכירת נכס בשווי של מיליוני שקלים, עורך דין נדל"ן יהיה לצדכם. בדומה לכול איש מקצוע אחר, כאשר שואלים מהי חשיבותו ומהם תפקידיו של עורך דין נדל"ן יש כול כך הרבה תשובות על כך שכן הוא מתמחה בכול הקשור לנדל"ן והוא זה שיעשה את ההבדל בין חוזה בסיסי לבין חוזה שמשרת את כול האינטרסים שלכם.

עורך דין נדל"ן נעים להכיר

אם לא עוד לא יצא לכם לשכור את שירותיו של עורך דין נדל"ן כדאי שקודם כול תבינו במי מדובר. ראשית, עורך דין אשר הוסמך לכך על ידי המדינה לעסוק בדינים ובייחוד בדיני מקרקעין. השם שכולנו משתמשים בו – נדל"ן, מתייחס בשפה המקצועית לדיני מקרקעין וכאשר מדברים על מהי חשיבותו ומהם תפקידיו של עורך דין נדל"ן הכוונה היא כמובן לעורך דין מקרקעין. במסגרת תפקידו עורך דין נדל"ן מתעסק בכול מיני סוגי עסקאות בהן הוא מוסמך לתת מענה.

 

עריכת חוזים

כאשר מוכרים או קונים בגד יד שנייה ממישהו כנראה שאין הליך של חתימה על חוזה וכמובן שלא מעורב עורך דין. כאשר מדובר בנכס נדל"ני כמובן שהתהליך שונה לחלוטין וכאן ברור מהי חשיבותו ומהם תפקידיו של עורך דין נדל"ן. ראשית, עריכת החוזה אשר יחתמו עליו הצדדים בעסקה, זאת יכול להיות קונה ומוכר, או בעל נכס ושוכרים. תפקידו של עורך הדין במקרה זה לוודא שאין פרצות בחוזה אשר ימנעו את מימוש האינטרסים של הצדדים בעסקה.

 

תיקון וחידוד החוזה

לעיתים יכול להיות כי עורך הדין של אחד מהצדדים הוא זה שמנסח את החוזה, זאת מאוד נפוץ בעסקאות נדל"ן ואז החוזה מוגש לצד השני ועליו לחתום עליו. גם כאן נכנסת לתמונה השאלה מהי חשיבותו ומהם תפקידיו של עורך דין נדל"ן שכן עורך דין כבר ניסח את החוזה. אך ניסוח החוזה על ידי צד אחד כלל לא מבטיח את מימוש האינטרסים של הצד השני ועל כן, חשוב שעורך דין נדל"ן מהצד השני יעבור על החוזה בעצמו ויבצע תיקונים עד שיגיעו להסכם.

מהי חשיבותו ומהם תפקידיו של עורך דין נדל''ן
מהי חשיבותו ומהם תפקידיו של עורך דין נדל"ן

עורך דין נדל"ן לניהול פרויקט

כאמור, עסקאות נדל"ן יכולות להיות פשוטות ולהתנהל בין שני צדדים בלבד, אך הן יכולות להיות גדולות ומשמעותיות יותר כדוגמת פרויקטים של שיפוץ בניינים או תמ"א 38. במקרים אלו, כדאי שיהיה אדם אשר מתמחה בתחום ובעל ניסיון. במקרה זה מהי חשיבותו ומהם תפקידיו של עורך דין נדל"ן מתקשרים לכך שיש דמות אחת שמייצגת את כול דיירי הבניין או השותפים בפרויקט ומאפשרת לאגד הכול תחת אדם אחד ולא לפזר בין המון אנשים.

  • הסכמי רכישה – הליכים בהם אנשים רבים מתאגדים יחדיו על מנת להשיג הוזלה במחיר של הנכס, לדוגמא קבוצה גדולה של אנשים אשר קונה ישירות מקבלן דירות בפרויקט חדש. כאן עורך הדין משמש כמעין מנהיג של הקבוצה ומאגד את כול הנעשה תחתיו. מצד שני, עורך הדין יכול גם לתת מענה ולייצג את הצד המוכר בעסקה ולוודא שהסכם הרכישה מתנהל כמו שצריך גם מול כול לקוח בנפרד.
  • תמ"א 38 – ניהול האינטרסים ווידוא שכול דירי הבניין מקבלים את שמגיע להם מהעיר ומהמדינה במסגרת הפרויקט. כמו כן, לקדם את ההתחלה או הכניסה של הפרויקט לבניין שרוצה בכך.
  • פינוי בינוי – בדומה לתמ"א 38 מדובר בהליכים מאוד רגישים אשר גורמים לשינוי של ממש בחייהם של אנשים בהקשר המגורים שלהם, על כן, כדאי שיהיה עורך דין אשר יבהיר מהי חשיבותו ומהם תפקידיו של עורך דין נדל"ן וינהל את כול ההליך עבור הדיירים.

 

ניהול תיקי נדל"ן מסחריים

בנוסף לכך שיש לעורך דין נדל"ן יכולת לסייע ולנהל תיקים פרטיים של אנשים המחזיקים בנכס, עולה השאלה מהי חשיבותו ומהם תפקידיו של עורך דין נדל"ן בהקשר נדל"ן מסחרי. במקרים אלו, עורך הדין גם יכול לתת מענה לחברות גדולות אשר עוסקות בהשכרת משרדים בסכום של מאות ואפילו מיליוני שקלים וכן, סיוע וייצוג של הצד השני אשר משכיר את המשרדים לחברות.

 

ייצוג וקידום יזמי נדל"ן

לא רק בעבור אנשים אשר מבצעים עסקאות נדל"ן על נכסים קיימים, בהקשר מהי חשיבותו ומהם תפקידיו של עורך דין נדל"ן באות לידי ביטוי גם היכולות שלו לסייע ולקדם יזמי נדל"ן אשר מעוניינים לדוגמא לקנות שטחים לצורך בנייה עתידית, לבצע מכירות מוקדמות גדולות ולהשיג אישורים והיתרי בנייה על קרקע קיימת לדוגמא. כול אלו, נדרשים באישורים ועורך הדין יוכל לוודא שאכן הכול נעשה באופן תקין וכמובן שגם באופן מיטבי.

 

התמודדות עם רשויות וגורמי חוץ

עסקאות נדל"ן הן כלל לא דבר פשוט, במיוחד כאשר מעורבת בהן בירוקרטיה רבה ומייגעת מול רשויות או מול גופים שצריכים לספק היתרים ואישורים שלא תמיד כול כך קל להשיג. במקרה זה מהי חשיבותו ומהם תפקידיו של עורך דין נדל"ן בולטים מאוד בכך שהם מנהלים את כול ההתנהלות המייגעת שאנשים לא רוצים להתעסק איתה כדוגמת משא ומתן מול רשויות ומול עורכי דין אחרים המייצגים חברות גדולות בעלות אינטרס בעסקת הנדל"ן המדוברת.

בסופו של דבר, עורך דין נדל"ן הוא הכתובת לכול הקשור בעסקאות נדל"ן. לא ניתן להתקדם בלעדיו וגם בוודאי שלא תרצו. יש לו את כול הניסיון הדרוש לעסקה, בשונה מכם שכנראה בכלל מבינים עד רמה מסוימת את המילים שכתובות בחוזה. בנוסף, הוא לוקח עליו את כול הבירוקרטיה שאנשים רבים לא רק שלא יודעים להתעסק בה, אלא גם מאוד לא מעוניינים, במיוחד כאשר מדובר בעסקאות גדולות מאוד ברמה של רשויות עירוניות והיתרי בנייה מדיניים.

גם בעסקאות שכביכול נראות פשוטות כדוגמת עסקאות של קנייה ומכירה בין אנשים פרטיים, או הסכמי שכירות פשוטים בין בעל דירה לשוכריה, עורך דין נדל"ן דואג שהחוזה יהיה תקין וישרת את המטרה שלו וגם, יוודא שהצד שהוא מייצג יוצא מורווח ולא מופסד.

עורך דין נדל"ן המתמחה בדיני מקרקעין עורך ומתקן חוזים, מנהל פרויקטים גדולים בתחום הנדל"ן כדוגמת פרויקטים של פינוי בינוי או תמ"א 38 וכן, מלווה אנשים בתהליכי עסקאות נדל"ן אשר לא באמת יודעים את התמונה המלאה.

עורך דין נדל"ן, מעבר לכך שהוא הכרחי בהרבה הליכים לצורך כך שהחוזה יהיה תקין ובעל תוקף משפטי, או על מנת לקבל היתרים שעורך דין בלבד יכול להשיג, הוא חשוב מאוד לתהליכי נדל"ן בזכות הידע הרחב מאוד שיש לו וכמובן שגם הניסיון.

לאחר שהשתכנעתם שאתם לא יכולים לעבור הליך נדל"ן ללא עורך דין נדל"ן התחילו מלקבוע פגישה והגיעו עם כול מה שיש לכם בהקשר העסקה, משם הוא כבר ינחה אתכם כיצד להתנהל ולהתקדם.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אז מה היה לנו עד עכשיו?
דילוג לתוכן