עורך דין רכישת דירה בנתניה

בניגוד לסברה הרווחת, עסקת מכר מקרקעין איננה עניין עסקי בלבד, אלא מדובר בין השאר גם בעניין משפטי מורכב, שכן תחומי המשפט המעורבים בעסקה שכזו הם רבים ומגוונים.

אז מה בדיוק כלול בפן המשפטי של עסקת רכישת דירה, וכיצד עורך דין רכישת דירה בנתניה, ובכלל, קשור לעניין? על כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

 

הפן המשפטי של עסקת רכישת דירה

כאמור לעיל, עסקת רכישת דירה לעולם מערבת בתוכה, נוסף על הפן העסקי, גם פן משפטי נרחב ומורכב. על מנת לפרט את כלל העניינים המשפטיים הכרוכים בעסקה שכזו יש לעבור באופן מפורט על שלביה השונים של העסקה:

 

שלב ראשון: בדיקות מקדימות

השלב הראשון בכל רכישה אחראית של דירה הוא ביצוען של בדיקות מקדימות, וזאת על מנת להעריך כראוי את כדאיותה של העסקה עבור הרוכש.

הבדיקות המקדימות הללו כרוכות באופן בלתי נפרד בעניינים משפטיים, הן בשל אופיין והן בשל האמצעים שיש לנקוט על מנת לבררן.

אופיין של הבדיקות המקדימות משתנה בהתאם לשאלה האם מדובר ברכישתה של דירה יד 2 או ברכישתה של דירה חדשה מקבלן.

כך למשל כאשר מדובר ברכישה דירה יד 2 יש להתמקד בבדיקת מצב הבעלות על הדירה ומצבה התכנוני והמשפטי, וכאשר מדובר על רכישה של דירה מקבלן יש להתמקד בבדיקת מצב הבעלות על הקרקע, יכולותיו של הקבלן לעמוד בהתחייבויות והבטוחות המוצעות לרוכש בעבור התשלומים שלו.

עורך דין רכישת דירה בנתניה
עורך דין רכישת דירה בנתניה

שלב שני: ניסוח החוזה

השלב השני של כל עסקת רכישת דירה, במצבים בהן שלב הבדיקות המקדימות הניב תוצאות משביעות רצון, הוא שלב ניסוח החוזה וחתימה עליו. שלב זה כמובן הוא שלב משפטי טהור, חלק בלתי נפרד מדיני החוזים.

הפן המשפטי מתבטא בשלב זה לא רק באופן ניסוחו של החוזה, כך שיבטא את רצונם של הצדדים בצורה משביעת רצון ובאופן ברור ללא השארת פתח להתדיינות משפטית נוספת בעתיד, אלא גם באופן עיצובם של ההסדרים.

על מנת לנסח חוזה מכר דירה בצורה הטובה ביותר יש להכיר לא רק את דיני החוזים הכלליים, אלא גם את הדינים המיוחדים של חוזי המקרקעין. כך למשל על פי חוק המקרקעין חוזה מקרקעין חייב להיערך בכתב, וזאת בניגוד לחוזים אחרים שיכולים להיערך גם בעל פה, ואפילו רק על ידי התנהגות.

 

שלב שלישי: העברת הבעלות בטאבו

השלב השלישי, ואולי אף החשוב ביותר בכל עסקת מכר דירה, הוא שלב הרישום. בשלב זה יש לדאוג להעברת הבעלות מהמוכר לקונה בלשכת המקרקעין, או בשמה המוכר יותר – לשכת הטאבו.

שלב זה הוא מכריע במיוחד לכל עסקת מקרקעין מכיוון שעל פי החוק אין עסקת מקרקעין נגמרת אלא ברישום. כלומר, כל עוד לא בוצע השלב הסופי של העברת הבעלות, בידי הרוכש אין זכות קניינית אלא רק זכות חוזית של התחייבות לעשיית עסקה, זכות שהיא כמובן חלשה יותר.

חשיבותו של שלב זה בעיני המחוקק ניכרת גם בקביעה שלא ניתן לעשותו ללא עזרתו של עורך דין.

 

שלב רביעי: הבטחת התקיימות תנאי החוזה והתדיינויות משפטיות

לצערנו לא כל עסקת רכישת דירה נגמרת בצורה חלקה ופשוטה, בה הקונה משלם את התמורה ומקבל בדיוק את מה שהובטח לו.

הבעיות השונות בקיומם של תנאי החוזה נפוצים בעיקר במקרה של רכישת דירה מקבלן, בה לא ניתן לבדוק את מצבה הפיזי של הדירה לפני הרכישה, ויש בו לעיתים עיכובים בבנייה, אך כמובן שבעיות דומות יכולות לצוץ גם במקרה של רכישת דירה יד 2.

כל עיכוב או סטייה כזו מתנאי החוזה הוא עניין משפטי לכל דבר, ויש לנהוג בו ככזה, ובמקרה הצורך אף לא להסס לפנות לערכאה שיפוטית על מנת שתאכוף את תנאי החוזה או תפסוק פיצויים לרוכש.

 

סיכום: עורך דין רכישת דירה בנתניה

כפי שראינו במסגרתו של מאמר זה, הפן המשפטי הוא פן מרכזי ומשמעותי בכל שלב של עסקת רכישת דירה. באופן טבעי, מחשיבותו של הפן המשפטי נגזרת גם חשיבות תפקידו של עורך הדין המלווה את העסקה.

על כן יש להעניק מרכזיות לבחירה בעורך הדין, תוך מתן זמן והשקעת כובד ראש בעניין. בבחירה הזו יש לשקול שיקולים שונים כמו מידת מקצועיותו של עורך הדין, ניסיונו, החיבור בין הלקוח לעורך הדין, וההתרשמות של לקוחותיו בעבר ממנו.

בנוסף לכך יש להעניק משמעות גם לשיקול הקרבה הגיאוגרפית של עורך הדין, זאת כדי לחסוך טרחה וזמני נסיעות ארוכים לכל המעורבים בעסקה. חיסכון זה יכול כמובן גם להוזיל את עלויותיו של הייצוג המשפטי, מבלי להתפשר על איכותו.

מחפשים עורך דין רכישת דירה בנתניה? פנו לעו"ד יוני לוי, עורך דין מקרקעין ונדל"ן מומחה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אז מה היה לנו עד עכשיו?
דילוג לתוכן