ייצוג מול מפקח לשכת רישום המקרקעין

ייצוג מול מפקח לשכת רישום המקרקעין נעשה בדרך כלל בהקשר של סכסוכים שונים בבניינים משותפים על ידי עורך דין מקרקעין. מפקח לשכת רישום המקרקעין יכול לקבוע ולשפוט במקרים אלה כאשר סמכויותיו דומות לאלה של שופט בית משפט שלום. הדיון בעניין אל מול המפקח נעשה לאחר הגשת התביעה ותשלום אגרה.

מיהו מפקח לשכת רישום המקרקעין ומהם תפקידיו?

מפקח לשכת רישום מקרקעין הינו מינוי משפטי, אשר ניתן על ידי שר המשפטים. המפקח יכול לקבל ולקבוע החלטות משפטיות בכל הקשור לרישום וניהול בתים משותפים. בין שאר תפקידי המפקח, הוא יכול לתת צו לרישום הבית המשותף, לתקן צו ולהכריע בסכסוכים והתנגדויות, לבטל צו ולבטל זכות רשומה. כמו כן המפקח מוסמך לספק חוות דעת לבית המשפט בכל הנושאים הללו ולתת ייעוץ מקצועי לעובדי הרשות.

עם זאת, כאשר נדרשים לשירותיו של מפקח לשכת רישום, יש צורך בסיוע של עורך דין אשר יוכל לספק ייצוג מול מפקח לשכת רישום המקרקעין. המפקח אינו מייעץ בנושאים משפטיים, אלא דן בתיק רק לאחר שהוגשה תביעה על פי נהלים מסודרים.

ייצוג מול מפקח לשכת רישום המקרקעין
ייצוג מול מפקח לשכת רישום המקרקעין

המקרים בהם נדרש ייצוג מול המפקח בלשכת רישום המקרקעין

בבניין משותף, בו שוכנים לפחות שתי דירות סמוכות, מתגלים פעמים רבות סכסוכים ואי הבנות רבות. ישנם סכסוכים או נושאים בהם רק מפקח יכול להחליט בעניין,  והתביעה אינה יכולה להיות מוגשת לבית המשפט. בעניינים אלה, יידרש, כאמור ייצוג מול מפקח לשכת רישום מקרקעין, והם כוללים, בין השאר:

  • סכסוכים בענייני אחזקת ותחזוקת הבניין
  • סכסוכים בענייני זכויות וחובות הדיירים
  • סכסוכים בענייני הרחבת דירות או אישורים נדרשים לתוכניות תמ"א 38
  • סכסוכים ותביעות בענייני הריסת בניין
  • סכסוכים בענייני התאמת הרכוש או הבניין לבעלי מוגבלויות או שומרי שבת (כמו למשל במקרה של מעלית שבת)
  • סכסוכים בענייני רכוש כמו דודי שמש, מעליות, מערכות הסקה, גז, כבלים

במקרים של הסגת גבול, למשל, ניתן להחליט האם התביעה תתרחש אל מול המפקח או בבית משפט. בדרך כלל, במצבים מיוחדים ייקבע עורך דין מקרקעין היכן כדאי יותר להגיש את התביעה, על פי המצב הייחודי והספציפי ללקוח אותו הוא מייצג.

 

איך מגישים תביעה למפקח לשכת הרישום?

התביעה המוגשת למפקח לשכת הרישום צריכה להיות מפורטת ככל הנדרש. בדרך כלל, היא תכלול את פרטי הסכסוך הקיים, אך גם את פרטי הבית עליו מדובר, מספר הדירות שבו, שמות התובעים והנתבעים ועוד. אם מדובר על תביעה כספית, יש לציין את הסכום הנדרש, דרך החשבון ופירוט ההוצאות וההכנסות, אם קיימות.

לאחר השלמת כל המסמכים הדרושים, יידרשו התובעים לשלם אגרה, בדומה לאגרות המשולמות בבית המשפט. ללא תשלום האגרה, לא ייפתח הדיון בתיק המיועד. כדי לחסוך עוגמת נפש וכדי לייעל את הטיפול בתיק, כדאי ורצוי לחפש ייצוג מול מפקח לשכת רישום המקרקעין על ידי עורך דין הבקיא בנושאים אלה ובעל ניסיון.

 

חשיבות עורך דין מקרקעין בנושאי ייצוג מול מפקח לשכת רישום המקרקעין

ערכו וחשיבותו של עורך הדין בייצוג מול מפקח הלשכה, הינו משמעותי מאוד, בין אם אתם בצד התובע ובין אם אתם בצד הנתבע. מעבר לייצוג בתיק עצמו, תיווכחו לדעת כי גם בעת הדרישה לערעור על ההחלטה הראשונית שנפסקה על ידי המפקח, עורך הדין הוא בעל ערך מוסף.

ככלל, בדומה למשפטים אחרים, גם בנושא מקרקעין יהיה צורך בעורך דין מנוסה, אשר מכיר ויודע את החוק על כל צדדיו ופרצותיו, כך שתוכלו להיות בטוחים כי התיק בעניינכם מטופל באופן המקצועי והמוצלח ביותר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אז מה היה לנו עד עכשיו?
דילוג לתוכן