תביעה לפינוי מושכר

להשארת פרטים לשיחת ייעוץ:

כמי שעוסק שנים רבות בעולם הנדל"ן, אני מכיר מקרוב את אחת הרעות החולות של התחום, שוכרים שלא יוצאים מהנכס בתום תקופת השכירות. המשכיר חש כבול במצבים אלו ולא יודע כיצד יוכל, מבחינה חוקית, לפעול למען סילוקם של השוכרים הסוררים באופן מהיר ויעיל. אני כאן כדי לפתור עבורכם בעיה זו, ולהכיר לכם את המסלול המזורז להגשת תביעה לפינוי מושכר.

 

צפו כיצד נבצע תביעה לפינוי מושכר

מהי תביעה לפינוי מושכר?

תביעה לפינוי מושכר הינה פרוצדורה ייחודית הקבועה בדין, המאפשרת למשכירים לתבוע את פינויים של שוכרים באופן מהיר ויעיל. נפרט בקצרה אודות תביעה זו.

חוק המקרקעין אוסר על פינוי בכוח של שוכר שלא עומד בתנאי החוזה. זאת, בין אם הוא חדל מלשלם
שכר דירה, נשאר בנכס לאחר תום תקופת השכירות או הזיק לנכס בדרך זו או אחרת. 
 
 
לא תוכלו, למשל, להחליף מנעול לדירה, לסגור את המים או לנקוט בכל צעד עצמאי אחר כנגד השוכר. מה שתוכלו לעשות, הוא להגיש תביעה לפינוי מושכר בהליך המזורז. 
במסגרת הליך זה, תקבלו פסק דין תוך כחודשיים וחצי (74 יום) אשר יורה לשוכרים לצאת מהנכס. ככל שהשוכרים לא יפנו את הנכס גם בשלב זה, הוצאה לפועל תדאג כי הם יקיימו את פסק הדין ויעזבו את הנכס.

חשוב להדגיש כי מדובר בפרק זמן מהיר מאוד, במונחים משפטיים. לרוב, חולפים חודשים ארוכים ואף
שנים עד לקבלת פסק דין, גם בנושאים הפשוטים ביותר. על כן, הליך במסגרתו מתקבל פסק דין תוך 74 יום, נחשב למהיר במיוחד וזוהי הייחודיות של תביעה לפינוי מושכר.
 

איך עובדת תביעה לפינוי מושכר?

תקנות סדר הדין הן אלו הקובעות כיצד מתנהלים הליכים משפטיים. תקנות 78  עד 82 לתקנות סדר הדין האזרחי מסדירות את ההליך המזורז לתביעה לפינוי מושכר, אשר תוגש באמצעות עורך דין מקרקעין.
תקנות סדר הדין קובעות כי ראשיתו של הליך התביעה בהגשת כתב תביעה על ידי המשכיר. לאחר מכן, יינתנו 30 ימים בלבד לשוכר להגיש כתב הגנה מטעמו. 
נציין כי בדרך כלל יהיו לנתבע 60 יום להגשת כתב תביעה, כך שמדובר בקיצור משמעותי של סד הזמנים. לצד כתב התביעה או כתב ההגנה, נדרש כל צד להגיש תצהיר כתוב המפרט את העובדות הרלוונטיות, טענותיו המשפטיות וכן חוות דעת מומחים, ככל שיהיה מעוניין בכך. 
 
 
מתמודדים עם שוכר בעייתי? הסרטון הזה בשבילכם

 
לתצהיר יצורף כל מסמך הנוגע להליך וכן רשימת עדים מטעמו. דיון בתביעה לפינוי מושכר ייקבע תוך 30 ימים ממועד הגשת כתב ההגנה. תקנה 80(ז) קובעת כי בעלי הדין יגישו את כל טענותיהם הכתובות והאסמכתאות המשפטיות הדרושות, עד 14 יום לפני יום הדיון. 
אורך הטיעונים בכתב לא יעלה על 5 עמודים. כך, שומר בית המשפט על ההליך מהיר וענייני. בניגוד להליכים הרגילים, בתביעה לפינוי מושכר לא תתקיים ישיבת קדם משפט בין הצדדים. 
הצדדים יגיעו לדיון אחד מרוכז בפני בית המשפט הדן בהליך, במועד שנקבע על ידו לפי לוח הזמנים הקבוע בתקנות. אף השופט עצמו נדרש, על פי התקנות העוסקות בתביעה לפינוי מושכר, לעבוד ביעילות. 
מחובתו של השופט לפסוק בהליך תוך 14 יום לכל היותר. במקרים חריגים, נשיא בית המשפט בו מתנהל ההליך (בית משפט השלום הרלוונטי) יאפשר דחייה של מועד מתן פסק הדין. 
אולם ככלל, דחיה מעבר לתקופה של שבועיים אינה מתאפשר. מעבר לכך, התקנות מורות לשופטים לכתוב פסק דין קצר וענייני. אין להיסחף לנימוקים ארוכים ופירוט נרחב. עם זאת, במקרים שיש בפסק הדין חידוש תקדימי או עניין מיוחד לציבור, יוכל בית המשפט לנמק את פסיקתו בהרחבה.
 
 

מוקש לפניך – תביעות לפינוי מושכר בלבד

משכירים רבים מגישים אגב התביעה לפינוי מושכר תביעה לפיצויים מהשוכר, על הנזק שהסב להם.
 
חשוב לשים לב כי לא ניתן להגיש תביעת פיצויים במסגרת ההליך המזורז לתביעת פינוי מושכר.
הסעד היחידי שניתן לבקש מבית המשפט בהליך זה הוא פינוי הנכס, ולא פיצויים מהשוכר. 
 
תביעה לקבלת פיצויים על הנזק שנגרם לכם תוכלו להגיש בנפרד, במסגרת הליך תביעה רגיל ולא בהליך המזורז. כך, נשמרת היעילות של תביעה לפינוי מושכר.
 


מתי נכון להגיש תביעה לפינוי מושכר?

תביעה לפינוי מושכר תוגש כאשר השוכר שוהה בנכס בניגוד לתנאי החוזה. ישנם שלושה תרחישים
עיקריים בהם, על פי ניסיוני, נכון ומוצדק להגיש תביעה לפינוי מושכר. 
 
תרחישים אלו הם:
1. שוכר שנשאר בנכס לאחר תום תקופת השכירות: נניח כי הסכמתם על שכירות לשנה. השנה
חלפה, ובכל זאת השוכר נשאר בנכס. במצב שכזה, נכון להגיש תביעה לפינוי מושכר.

2. שוכר שלא משלם שכר דירה: השוכר חדל לשלם שכר דירה. התרעתם בפניו, נתתם לו זמן סביר
לשלם, ובכל זאת – השוכר לא משלם את שכר הדירה שמגיע לכם. בנסיבות אלו, נכון להגיש
תביעה לפינוי מושכר, אולם יש להיוועץ עם עורך דין מקרקעין האם הנסיבות אכן מצדיקות את
הגשת התביעה.
 
3. שוכר שהפר את תנאי החוזה: לעיתים, שוכר מבצע הפרות אחרות של תנאי החוזה, דוגמת פגיעה
בנכס או השכרת הנכס בשכירות משנה (סאבלט). 
 
במקרים אלו, אני מזמין אתכם להתייעץ איתי האם באמת נכון להגיש תביעה לפינוי מושכר, שכן הדבר תלוי בנסיבות הספציפיות.

לקוחות שסייעתי להם בנושא ממשיכים לחזור, מרוצים ושמחים.
 
להלן כמה מתגובותיהם:
אריאל ג'ין כותב כך: "ממליץ בחום!! יוני הוא עו"ד חרוץ, מקצועי, וישר- שילוב נדיר במחוזותינו. מסוג
עורכי הדין היסודיים שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות בידיעה שהם ישיגו את התוצאה הטובה
ביותר עבור הלקוח".
 
וכך כותב תמיר שכטר: "ברצוני להודות לעו"ד יוני לוי על טיפול מקצועי ושירותי בענייני לפינוי מושכר
ותביעה כספית. עו"ד יוני לוי היה ענייני, סבלני ואף למדתי ממנו מידע רב. 
 
תודה רבה עו"ד יוני לוי". סוף דבר אם כן, תביעה לפינוי מושכר תאפשר לכם לפנות שוכר הנמצא בנכס בניגוד לתנאי החוזה, במהירות וביעילות יחסית. כדי לנצח בתביעה, חשוב להגיש תביעה נכונה ומדויקת, באמצעות עורך דין מומחה בתחום.

אני, עו"ד יוני לוי, מתמחה בתחום הנדל"ן ובעל ניסיון רב בתחום. אני מזמין אתכם לקבוע פגישת ייעוץ
ראשונית במשרד ולהצטרף לשורה ארוכה של לקוחות שכבר ייצגתי בהליכי תביעה לפינוי מושכר.
 

שאלות נפוצות בנושא תביעה לפינוי מושכר

תביעה לפינוי מושכר היא בעצם מעין הליך משפטי, כאשר המטרה העיקרית שלו היא לאפשר לבעלי דירות שונים לפנות דיירים עם התנהגות בעייתית. בכל מקרה בו יש הפרה של חוזה השכירות, בעל הדירה יכול לתבוע את השוכר בעקבות זאת, ובמסגרת התביעה הוא יידרש לעזוב את הדירה אותה הוא משכיר לאלתר.

מתי תביעה תהיה הפתרון?

ככלל, תביעה לפינוי מושכר תהיה הפתרון במקרים בהם הדיירים הפרו תנאי יסוד של חוזה השכירות. חשוב להדגיש כי לא מדובר כאן בהפרה של סעיפים זניחים, אלא הפרה של סעיפים משמעותיים למדי, ולפיכך הפרתם נחשבת להפרה בוטה של חוזה השכירות. הסיבה המרכזית היא בדרך כלל במקרים בהם הדיירים אינם מתפנים על אף שתם חוזה השכירות, אך ניתן להגיש תביעה גם כאשר הדיירים לא משלמים את דמי השכירות.

לפני שבעלי הדירות יתחילו בהליך המשפטי, הצעד הראשון יהיה להגיש מכתב התראה. במכתב ההתראה בעצם השוכר נדרש לתקן את הנזקים בגין הפרת החוזה במידה וישנם, ולעזוב את הדירה לאלתר. המטרה של המכתב היא בעצם לתת לדיירים התראה אחרונה לפני שהטיפול בעניין יועבר לבית המשפט, ויבוצע על ידי הגשת תביעה לפינוי מושכר.

תביעה לפינוי מושכר מתרחשת בכמה שלבים עיקריים. אחרי שעורך הדין בו בחרתם יבין את כל נסיבות המקרה, הוא יתחיל להכין כתב תביעה, אותו תגישו לבית משפט השלום. כמו כן, חשוב מאוד לדעת כי פתיחת תיק כרוכה באגרה של כמה מאות שקלים. לאחר פתיחת התיק, לדייר יש 30 ימים להגיב לתביעה ולנסח מכתב הגנה, ולבסוף בית המשפט יקבע את תאריך הדיון הראשון.

כל עורך דין שיסייע לכם בתהליך עשוי לגבות סכום שונה, וכמובן שהמחיר עשוי להשתנות גם בהתאם לפרמטרים מסוימים כמו גובה החוב של השוכר, שווי הנכס הכללי וכדומה. עם זאת, פגישת ייעוץ ראשונית בדרך כלל תעלה 550 ש"ח, וניסוח מכתב התראה יעלה 500 ש"ח נוספים. במידה והמקרה מגיע לבית המשפט זהו כבר סיפור אחר לגמרי שכן, שכר הטרחה ברוב המקרים יהיה 5000 ש"ח לפחות ואף גבוה יותר.

בראש ובראשונה, תצטרכו לבחור עורך דין איכותי שיוכל לסייע לכם – כמו עו"ד יוני לוי. בנוסף, חשוב מאוד לפעול מהר ולהגיש את התביעה בהקדם, כך שהטיפול בתיק יהיה פשוט יותר ותוכלו למנוע מצבים בהם דייר מתגורר אצלכם חודשים ארוכים בניגוד לרצונכם. יתר על כן, חשוב להקפיד לתעד כל דבר שיכול להיות רלוונטי למקרה – התכתבויות בינכם לבין הדיירים, תמונות של הדירה בכל שלב נתון וכדומה.

כן, ולמעשה במהלך הדיון השופטים ינסו לבדוק האם ניתן ליישב את המחלוקת על ידי פשרה ואף יעודדו לעשות זאת. ברוב המקרים, פשרה כוללת הסדר החוב על ידי הדיירים, והסדר פיצויים על כל נזק שנגרם לאורך הדרך. פשרה חוסכת המון זמן, ומאפשרת לכל הצדדים לסגור את העניין באופן יחסית מהיר בהשוואה להליך משפטי מלא.

במידה והתיק נפסק לטובתכם, אך עדיין הדייר מסרב להתפנות – אסור לכם בשום פנים ואופן לנקוט באמצעים פיזיים כדי לפנות אותו. לכן, אינכם רשאים להחליף את המנעולים, לנתק את המים וכדומה. אם הדייר אינו מקיים את פסק הדין, הצעד הבא בעצם יהיה לפתוח תיק בהוצאה לפועל.

תביעה לפינוי מושכר
תביעה לפינוי מושכר

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

משרדנו בתקשורת

Picture of עו"ד יוני לוי
עו"ד יוני לוי

עורך דין מקרקעין, המלווה פרויקטים של נדל"ן בארץ ובחו"ל כבר מעל 10 שנים. אני חי, נושם ואוהב את עולם הנדל"ן ושמח להעניק מהידע והניסיון המקצועי שלי ללקוחותיי. אני מאמין שלכל אחד מגיע עתיד כלכלי טוב ויציב, ואני כאן ללוות אתכם בפשטות, בתהליכים מורכבים בעולם הנדל"ן.

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 60 ביקורות
×
js_loader