עורך דין ייפוי כוח מתמשך בנתניה

תוכן עניינים

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך בעל פנים רבים, מהם רפואיים, מהם רכושניים, ומהם אישיים. אולם בכל ייפוי כוח ישנו פן משמעותי נוסף – הפן המשפטי. במאמר שלפניכם נעסוק בפן זה.

 

ייפוי כוח מתמשך

לפני שנצלול לעומקו של הפן המשפטי של ייפוי כוח מתמשך יש להקדים הסבר קצר בדבר מהותו של ייפוי כוח מתמשך. ייפוי כוח מתמשך הוא הסדר משפטי חדש יחסית, שנכנס לחוק הכשרות והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962 (להלן: החוק). הסדר זה מטרתו לשים במרכז את זכותו של כל אדם, גם אדם בעל מוגבלות, להיות אוטונומי ככל האפשר ולקבוע כיצד יראו חייו.

במסגרת ייפוי כוח שכזה עורך ייפוי הכוח, הנקרא בשפה המקצועית "הממנה", קובע מי יקבל החלטות על חייו בעת שהוא כבר לא יהיה מסוגל לעשות זאת, בשפה המקצועית – מי יהיה מיופה הכוח, כיצד הוא יעשה זאת, ואילו עקרונות ינחו אותו בעשותו זאת.

 

הפן המשפטי של ייפוי כוח מתמשך

ככלל, ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי לכל דבר ועניין, ועל כן הפן המשפטי שלו הוא משמעותי ביותר. פן זה מתבטא במספר דרכים, עליהן נעמוד כעת בהרחבה:

 

דרך ראשונה: חובת עריכת ייפוי הכוח בעזרת עורך דין

הדרך הראשונה בה מתבטא הפן המשפטי של ייפוי כוח מתמשך הוא בחובה שמטיל החוק על הממנה לערוך את ייפוי הכוח אך ורק בעזרת עורך דין. חשוב להבין שמדובר בהסדר יוצא דופן ביחס לחוזים אחרים, שכן כל חוזה אחר ניתן בהחלט לערוך ללא עורך דין, גם אם לא מומלץ.

הסיבה להטלתה של חובה זו על ידי המחוקק היא הכוח המשמעותי שיש לייפוי כוח שכזה, ובהתאם לכך – החשש לניצולו של הממנה על ידי בעלי אינטרסים. ניצול שכזה שומט למעשה את כל הקרקע מתחת לרעיון ייפוי הכוח המתמשך, שכן במצב כזה ייפוי הכוח לא יבטא כלל את האוטונומיה של הממנה.

ואכן, החובה הזאת משיתה חובה גם על עורך הדין, שתפקידו לבדוק ולברר שייפוי הכוח אכן נערך מתוך רצונו החופשי של האדם, שהוא מבין את משמעותו, ושלא הופעלו עליו כל אמצעי לחץ או כפייה.

דרך שנייה: ניסוחו של ייפוי הכוח וההסדרים הכלולים בו

מכיוון שאכן מדובר במסמך משפטי, גם ניסוחו של ייפוי הכוח כדאי שיהיה בצורה משפטית נאותה. אולם, הפן המשפטי מתבטא גם בתוכנו של ייפוי הכוח ולא רק בניסוחו, זאת על ידי הגבלות שהוטלו עליו על פי החוק.
כך למשל מגביל החוק את זהותו של מיופה הכוח, לאדם מעל גיל 18, כשיר משפטית בעצמו, שאינו משמש כמיופה כוח של שלושה ממנים אחרים, ושאינו מספק לממנה שירותים תמורת תשלום.

דוגמה נוספת להגבלת התוכן של ייפוי הכוח באמצעות החוק היא קביעתם של שורת מעשים שאין מיופה הכוח יכול לעשות כלל, כמו למשל: המרת דת, אימוץ ילד, עריכת צוואה או השתתפות בבחירות. בהתאם לכך, הכללתם של עניינים כאלו בייפוי הכוח היא חסרת משמעות.

הדוגמאות הן כמובן עוד רבות, ועל מנת להכיר את כולן, ולנסח ייפוי כוח מתמשך המתחשב בכל ההגבלות החוקיות הללו, דרוש ידע משפטי רחב, כזה שיש רק לעורך דין שעוסק בכך.

דרך שלישית: מעורבות בית משפט

הדרך השלישית בה משתקף הפן המשפטי של ייפוי כוח מתמשך היא באמצעות מעורבותו של בית המשפט, דווקא לא בעת ניסוחו של ייפוי הכוח, אלא לאחר היכנסו לתוקף. מעורבות זאת מתבטאת בכך שישנן פעולות שמחייבות הסכמה מפורשת בייפוי הכוח, וההסמכה הכללית לעסוק בעניינים רכושניים, אישיים או רפואיים אינה מספיקה לגביהן.

אם לא קיימת הסמכה מפורשת כזו יש לקבל אישור פעולה מבית המשפט. בין הפעולות הללו כלולות: תרומות, מתנות או הלוואות בסכומים מסוימים. מעבר לכך, ישנן פעולות שמחייבות את אישורו של בית המשפט בכל מקרה, גם אם קיימת הסמכה מפורשת לעשותן בייפוי הכוח. בין פעולות אלו ניתן למצוא פעולות במקרקעין, או פעולות ששווין עולה על חצי מיליון שקלים.

דרך רביעית: רישומו של ייפוי הכוח

בדומה לעסקת מכר מקרקעין, גם רישומו, או הפקדתו, של ייפוי כוח הוא תנאי לתוקפו. כלומר, ללא הפקדתו של ייפוי הכוח בהליך המשפטי שנקבע על פי החוק לא תהיה לייפוי הכוח כל משמעות.
במקרה של ייפוי כוח מתמשך ההפקדה נעשית במשרדי האפוטרופוס הכללי, כאשר אם הופקדו מספר ייפויי כוח ייפוי הכוח האחרון שהופקד הוא זה שיהיה תקף.

 

סיכום: עורך דין ייפוי כוח בנתניה

הפן המשפטי הנרחב הכלול בייפוי כוח מתמשך מחייב בחירה חכמה ונבונה של עורך הדין. במסגרת בחירה זו יש כמובן להתחשב בשיקולי נוחות, כגון קרבתו של עורך הדין לביתו של הממנה, אך זהו לא השיקול הבלעדי, ואפילו לא העיקרי. אם כן, כדאי להרחיב את רדיוס החיפושים אחר עורך דין מתאים קצת מעבר לסביבה הקרובה ביותר, ולתת מקום לשיקולים חשובים נוספים כמו מקצועיות, מיומנות וניסיון.

מחפשים עורך דין ייפוי כוח מתמשך בנתניה? פנו לעו"ד יוני לוי, עו"ד ייפוי כוח מתמשך מוסמך.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

עורך דין יוני לוי
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

כדי לקבל שיחת ייעוץ באפשרותך לחייג עכשיו לטלפון 077-804-1632 או להשאיר פרטים כאן בטופס ואנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.

מקצוען אמיתי. ליווה אותנו לאורך כל הדרך בזמינות מירבית ומענה איכותי ויסודי. מומלץ בחום!
Chen Weissman
Chen Weissman
20:10 15 Jun 21
יוני הוא עורך דין מצוין. פתר את הקייס שלי בנושא דיני אינטרנט בצורה מקצועית, מהירה וללא מעורבות בית משפט. הוא כתב מכתב מענה שסגר את המקרה עוד לפני שהוא התגלגל לשם, ובכך חסך לי המון כסף וכאב ראש. מומלץ בחום!
Daniel Alter
Daniel Alter
18:16 14 Jun 21
יוני עו"ד מקצועי ביותר. בודק את הדברים לפרטי פרטים ונותן מענה אדיב ושירותי ללקוח. ממליצה בחום!
Yaara Ronen
Yaara Ronen
08:40 01 Jul 20
עו"ד אנושי, מקצועי והוגן. סייע לי מיוזמתו דרך פוסט שפרסמתי בפייסבוק וזאת מבלי לבקש תשלום וללא היכרות מוקדמת.
Tomer Shamai
Tomer Shamai
07:33 01 Jul 20
ליווה אותנו ברכישת דירה והיה מקצועי וזמין לאורך כל הדרך! ממליצים בחום!
טל פורת
טל פורת
19:06 22 Jun 20
עו"ד מצוין, אמין, עצמאי, ומקצועי.מומלץ בחום.
רועי שעבין
רועי שעבין
14:20 28 May 20
עו״ד יוני לוי ייצג אותי בעסקת מקרקעין, קיבלתי שירות אדיב, רציני ואחראי, העסקה בוצעה על הצד הטוב ביותר.השירות של עו״ד יוני מומלץ בחום!!!
Ziv Hayat
Ziv Hayat
12:34 27 May 20
ממליצה בחום, מקצועי, שירותי ואדיב.עזר לי מאוד, בטוחה שאעזר בו שוב בעתיד.
מור ק
מור ק
07:46 18 May 20
מקצוען אמיתי. מכיר את העסק והכי חשוב, בנאדם שכיף לעבוד איתו.ממליץ בחום
Yuval Klein
Yuval Klein
07:25 18 May 20
חשבנו שכשמדובר בלשכור דירה זה יהיה פשוט ושנוכל לעשות זאת לבד, אבל בדיעבד אין ספק שלא היינו מצליחים לעשות זאת בלי הליווי המקצועי של יוני מתחילת הדרך. הוא עזר, ליווה ותמך, ומנע מאיתנו הוצאות כספיות מיותרות. לא עושים יותר אף עסקת נדל״ן בלעדיו. ממליצים בחום! ד״ר אנה גלוחוב
מישל דיאצ'וק
מישל דיאצ'וק
14:28 13 May 20
עורך דין מקצוען והגון. מומלץ בחום!
מורן סבן
מורן סבן
08:50 30 Apr 20
יוני עורך דין בחסד עליון. חילץ אותי ממצב מאוד בעייתי שעורך דין לפניו לא כל כך הצליח.כבר מהפגישה הראשונה הייתה לי התחושה שניצב מולי בן אדם לפני הכל ולא פחות חשוב, אדם נבון שמכיר את רזי המקצוע ולא חושש לנקוטממליץ על שירותיו של יוני בחום רב ומניסיון
zoriel haviv
zoriel haviv
16:43 16 Apr 20
ממליצה בלב שלם ובשמחה רבה. מקצועי, אדיב, אמין, מדוייק.
Liat Levanon
Liat Levanon
09:21 13 Apr 20
מקצועי, מסור, מהיר והגון. עורך דין מומלץ בחום!
חן בוסקילה
חן בוסקילה
11:37 07 Mar 20
עו״ד מקצועי וקפדן שיורד לפרטים הקטנים ממולץ!
nir keidar
nir keidar
20:03 26 Feb 20
עו"ד יוני לוי העניק לנו שירות מקצועי ומהיר. מומלץ מאוד!
מאיר אטיאב
מאיר אטיאב
14:01 21 Feb 20
עו"ד מקצועי, אכפתי, ויסודי. מומלץ בחום!
Dudi Atias
Dudi Atias
13:55 21 Feb 20
ממליץ בחום!!יוני הוא עו"ד חרוץ, מקצועי, וישר- שילוב נדיר במחוזותינו.מסוג עורכי הדין היסודיים שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות בידיעה שהם ישיגו את התוצאה הטובה ביותר עבור הלקוח.
Ariel Jean
Ariel Jean
17:45 11 Feb 20
ייעוץ משפטי מצוין, מקצועי ואדיב.תותח בתחומו!
ori kam
ori kam
19:01 29 Jan 20
עו"ד לוי ברמה אחרת שמתבטאת במקצועיות ויושרה שאין שניים להם. יוני בעל לב זהב שמחפש תמיד את טובתו של הלקוח ,ולכן אני ממליץ עליו בחום.
Gil Ganel
Gil Ganel
05:21 29 Jan 20
שירות אמין, יסודי ומקצועי! ממליץ בחום
Tamir Sagi
Tamir Sagi
19:33 28 Jan 20
עו״ד מצויין, מומלץ בחום. יסודי, מקצועי ומאוד שירותי.
Gal Rotem
Gal Rotem
15:23 28 Jan 20
מענה מהיר ומקצועי לכל שאלהמומלץ בחום
עמית לוי
עמית לוי
10:18 25 Jan 20
עו"ד מקצועי, מהיר, יסודי ונחמד מאוד. מומלץ!
Marin Levy
Marin Levy
13:20 08 Jan 20
מידע נוסף
לשיחת ייעוץ עם עורך דין
ללא עלות וללא התחייבות
חייגו עכשיו!
דילוג לתוכן