הסכמי שיתוף ופירוק במקרקעין

הסכמי שיתוף ופירוק במקרקעין הינם שכיחים ונפוצים, בעיקר עקב טיבן של עסקאות אלו, הן מבחינה תפעולית והן מבחינה כלכלית. הסכמים אלה נעשים על פי רוב בין בני משפחה אולם גם עשויים להיחתם בסיטואציות אחרות, כאשר השותפים הינם חברים או חלק מקבוצה אחרת. כך או כך, כדאי לפנות לעורך דין מקרקעין אשר עוסק ומנוסה בתחום זה.

מתי ולמה נעשים הסכמי שיתוף?

הסכמי שיתוף, נעשים בעיקר כדי להסדיר את זכויות הבעלים על נכס מקרקעין ואת השימוש או הניהול בו. בדרך כלל הסכמים אלה נעשים בין בני משפחה, כאשר ישנה ירושה משותפת או לאור נישואין. עם זאת, ישנם גם מקרים אחרים אשר יידרשו הסכמי שיתוף, כמו למשל בניית בית משותף או חברות בקבוצת רכישה ועוד. הסכם השותפות, הנחתם בתחילת השותפות האידיאלית, נעשה בדרך כלל באווירה טובה כאשר הצדדים מוכנים ומעוניינים בעסקה.

 

מי מנסח את ההסכם?

את הסכם השיתוף, מנסח לרוב עו"ד מקרקעין, כדי שאפשר יהיה לרדת לפרטי פרטים ולחשוב על כל הבעיות אשר עלולות להיות לא מובנות או להוביל לסיכסוך בשלב מאוחר יותר, בין השותפים. מעבר לכך, מכיוון שכל הסכם הינו ייחודי למצב הספציפי, יש להתאימו לצדדים החותמים כדי להתאימו למצב בשטח. ככלל הסכמי שיתוף ופירוק במקרקעין אינם הסכמים אשר ניתן להתאים באופן גורף לכלל השותפים או הסיטואציות, ויש לייחד אותם עבור כל מקרה ומקרה.

הסכמי שיתוף ופירוק במקרקעין
הסכמי שיתוף ופירוק במקרקעין

מתי נדרשים להסכם פירוק במקרקעין?

לעומת האידיליה והרצון הטוב הקיים בהסכם השיתוף, כאשר נדרשים להסכם פירוק, סביר להניח כי היחסים בין השותפים כבר אינם כה טובים כבעבר. הסכם פירוק ניתן לבצע בכל עת בה השותפים מעוניינים להפריד כוחות. בדרך כלל מצב זה יתרחש בעת גירושין, או כאשר ישנם סכסוכים ואי הבנות לגבי עתיד הנכס (מכירתו למשל), או כאשר מצבם הכלכלי של השותפים שונה והם אינם מסכימים על המשך ניהול הנכס.

מעבר לכך, לפעמים אף יומלץ לבצע הסכם פירוק, בעיקר בנחלות או קרקעות אשר מושבתות זמן רב, בשל חוסר הסכמה בין שותפים רבים מדי. כאשר ישנה הסכמה לגבי רצון השותפים בפירוק, תהליך ההסכם יוכל להתרחש באופן מהיר ויעיל, אולם כאשר השותפים אינם מסכימים ביניהם לגבי הפרדת הכוחות, יידרש בית המשפט להחליט בעניין.

בדרך כלל במהלך הסכם הפירוק, תידרש מכירתו של הנכס, אלא אם הסכימו השותפים אחרת. בכל מקרה יידרש עורך דין להסדיר את ההסכם, ולכן רצוי שיהיה בקיא בנושא הסכמי שיתוף ופירוק במקרקעין.

 

על זכות ההתנגדות להסכמי שיתוף ופירוק במקרקעין

בדומה להסכמים אחרים, גם במקרה של  הסכמי שיתוף ופירוק במקרקעין ניתן לטעון כי הצדדים אינם מבצעים את ההסכם או העסקה בתום לב. כך, בהסכמי פירוק, ניתן להציג כי צד אחד מבקש לנכס לעצמו רווחים שונים על חשבון הצד השני. טיעונים אלה מועלים באופן שכיח יותר במקרי גירושין.

בית המשפט, לרוב, יתחשב בטיעונים אלה, בעיקר במצבים בהם מעורבים ילדים, ולא יאפשר מכירת דירה למשל, כל עוד לילדים לא יימצא בית ומחסה הולם. במקרים מסוימים יכול גם בית המשפט להטיל תנאים מגבילים על הסכם הפירוק, כמו למשל לאחר בניית נכס כלשהו על הקרקע, שלא היה מוסכם על השותפים האחרים.

 

לסיכום

ההמלצה היא לא למשוך או לדחות את הכנת ההסכמים, מכיוון שהגדרות ברורות עשויות לסייע הן בהסכם השותפות והן בהסכם הפירוק. למרות שבמרבית המקרים הסכמים אלה הינם פשוטים לכאורה, כדאי ומומלץ לפנות לעורך דין מקרקעין, אשר ידע לשאול את השאלות הנכונות ולהציע את מגוון הפתרונות הקיימים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

אז מה היה לנו עד עכשיו?
דילוג לתוכן