עורך דין מקרקעין במרכז

תוכן עניינים

בעידן המודרני בו אנו חיים לעורך דין מקרקעין ישנו תפקיד משמעותי בחיים של כולנו, כאשר אחת הסיבות המרכזיות לכך היא יצירתם של צורות קניין חדשות – כמו למשל בית משותף. במאמר זה נתרכז במהלך החיים בבית משותף מבחינה משפטית, בתפקידו של עורך דין בהקשר הזה, ובשאלה מדוע כאשר מדובר בבית משותף במרכז כדאי לשכור את שירותיו של עורך דין מקרקעין במרכז.

 

עורך דין מקרקעין במרכז – מידע שימושי

מהו בית משותף?

כבכל נושא משפטי ראשית יש לפנות להגדרות, ובמקרה שלנו יש לפנות קודם כל להגדרתו של בית משותף. הגדרה זו מופיעה בסעיף 142 לחוק המקרקעין התשכ"ט-1969 (להלן: חוק המקרקעין), שם נקבע כי כל בית שיש בו יותר משתי דירות ייחשב לבית משותף.

בית משותף יכלול בדרך כלל גם קניין פרטי, הכולל את הדירות ולעיתים גם שטחים נוספים, וגם קניין בבעלות משותפת, הכולל את כל השטח הציבורי של הבניין כמו לובי, מעליות, גינה, חדר מדרגות וכו'.

 

תקנון הבית המשותף

מכיוון שבית משותף כולל בתוכו שתי צורות של קניין, פרטי ומשותף, יש להסדיר את הליך קבלת ההחלטות בו. את ההסדרה הזאת כדאי לעשות כבר בשלבים מאוד התחלתיים של יצירת הבית המשותף, וכאן נכנס עורך דין מקרקעין לתמונה.

 

תקנון רצוי מול תקנון מצוי

כל בית משותף חייב להתנהל על פי תקנון מסודר, כאשר בתוספת השנייה לחוק המקרקעין מופיע תקנון מצוי – כלומר תקנון גנרי מוצע, שכאשר דיירי הבית אינם מקבלים על עצמם תקנון אחר יהיה תקנון זה ברירת המחדל.

חשוב בשלב זה לקבל החלטה מודעת בדבר התקנון, ולא להתעצל ולבחור באפשרות הקלה ביותר. התקנון המצוי כשמו כן הוא, מכסה עניינים מצויים, אך הוא עלול שלא להתאים לכל בית משותף.

על כן מומלץ לפנות במהרה לסיוע משפטי של עורך דין מקרקעין, לפרוש בפניו את צרכי הבית המשותף המיוחדים לו, ולשמוע את הצעותיו בנוגע לתקנון הבית. פעולה כזו עשויה בהחלט למנוע סכסוכי שכנים בעתיד.

 

קבלת החלטות בבית משותף

אחד מהנושאים המשפטיים החשובים ביותר בעניין בית משותף הוא נושא קבלת ההחלטות. נושא זה מוסדר בחלקו בחוק המקרקעין, וחלקו מוסדר בתקנון המצוי ועל כן ניתן לשינוי באמצעות החלטת הדיירים על תקנון שונה.

למעשה ישנן שלוש סוגי החלטות בבית משותף: החלטה הדורשת את הסכמת כל הדיירים, החלטה הדורשת הסכמת רוב מסוים מבין הדיירים, והחלטה שאינה דורשת את הסכמת הדיירים כלל.

נעמוד כעת על כל אחד מן הסוגים הללו:

 

סוג ראשון: החלטה הדורשת את הסכמת כל הדיירים

סוג זה אינו כולל בתוכו החלטות רבות, וזאת מתוך ההבנה של הקושי לקבל את הסכמת כל הדיירים בבית משותף מרובה כאלו. על כן בסוג זה נכללות אך ורק פעולות שעשויות לשנות באופן מהותי את זכויות הקניין של הדיירים האחרים.

כך למשל ניתן למצוא בסוג זה את ההחלטה להצמיד חלק מהרכוש המשותף לדירה מסוימת, את ההחלטה להטיל תשלומים נוספים על בעלי הדירות ואת ההחלטה לבנות תוספת לאחת הדירות.

 

סוג שני: החלטות הדורשות את הסכמת רוב הדיירים

בסגו השני נכללות רוב ההחלטות הקשורות ברכוש המשותף של בעלי הדירות בבית, כאשר החלטות שונות דורשות רוב שונה של הסכמה. כך למשל הצמדה לצורך הרחבה דורשת את הסכמת 3/4 מבעלי הדירות שלהם 2/3 מהרכוש המשותף, ואילו הצמדה לצורך בניית ממד דורשת את הסכמת 60% מבעלי הדירות.

לעומת זאת החלטות כמו בחירת מתחזק חיצוני לבית המשותף או עריכת תקנון או שינויו, דורשת הסכמת רוב רגיל מבין הדיירים בלבד.

 

סוג שלישי: החלטות שאינן דורשות את הסכמת הדיירים כלל

בסגו השלישי נכללות פעולות שאחד מן הדיירים יכולים לעשותן על דעתו בלבד, ללא קבלת הסכמת הדיירים האחרים. מטבע הדברים בסוג זה של החלטות כלולות פעולות הנוגעות בדרך כלל לרכושו הפרטי של האדם – דירתו שלו. כך למשל יכול אדם לעשות שינוי או תיקון בתוך דירתו ללא צורך בהסכמת הדיירים האחרים.

פעולות שאינן דורשות הסכמה אך קשורות לרכוש המשותף הן: שימוש סביר ברכוש המשותף ללא מניעת שימוש כזה מאחרים, והפעלת מעלית שבת בתנאי שיש יותר ממעלית אחת בבניין ובמעלית מותקן מנגנון שבת.

 

מדוע עורך דין מקרקעין במרכז?

כפי שראינו, העניינים המשפטיים בבית משותף, בניגוד לעסקאות מקרקעין רבות, אינם מתחילים ומסתיימים בהיווצרותו של הבית המשותף, אלא למעשה מלווים אותם לאורך כל ימי קיומו.

מכיוון שכך, ליווי משפטי קבוע, קרוב וצמוד הוא אינו מותרות בהקשר הזה, וכדאי לבחור מראש בעורך דין מקרקעין בעל קרבה גיאוגרפית למקום בו שוכן הבית המשותף.

 

עו"ד מקרקעין במרכז – סיכום

הבחירה בעורך דין מקומי מסייעת לא רק מבחינת הקרבה הגיאוגרפית, אלא גם מבחינה מהותית. עורך דין שיש לו ניסיון בליווי עניינים משפטיים הקשורים בבית משותף באותו אזור הסיוע המשפטי שלו יהיה יותר אפקטיבי, זאת בשל היכרותו עם הסביבה ועם הנוהג בה לגבי עניינים כאלו.

על כן, אם הבית המשותף שלכם שוכן במרכזה של הארץ, תעשו לעצמכם טובה ובחרו בעורך דין מקרקעין מהמרכז.

 

מחפשים עורך דין מקרקעין במרכז? פנו לעו"ד יוני לוי, עורך דין מקרקעין מומחה.

משרדנו שוכן במגדל מידטאון, קומה 39, דרך מנחם בגין 144, תל אביב.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

עורך דין יוני לוי
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

כדי לקבל שיחת ייעוץ באפשרותך לחייג עכשיו לטלפון 077-804-1632 או להשאיר פרטים כאן בטופס ואנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.

מקצוען אמיתי. ליווה אותנו לאורך כל הדרך בזמינות מירבית ומענה איכותי ויסודי. מומלץ בחום!
Chen Weissman
Chen Weissman
20:10 15 Jun 21
יוני הוא עורך דין מצוין. פתר את הקייס שלי בנושא דיני אינטרנט בצורה מקצועית, מהירה וללא מעורבות בית משפט. הוא כתב מכתב מענה שסגר את המקרה עוד לפני שהוא התגלגל לשם, ובכך חסך לי המון כסף וכאב ראש. מומלץ בחום!
Daniel Alter
Daniel Alter
18:16 14 Jun 21
יוני עו"ד מקצועי ביותר. בודק את הדברים לפרטי פרטים ונותן מענה אדיב ושירותי ללקוח. ממליצה בחום!
Yaara Ronen
Yaara Ronen
08:40 01 Jul 20
עו"ד אנושי, מקצועי והוגן. סייע לי מיוזמתו דרך פוסט שפרסמתי בפייסבוק וזאת מבלי לבקש תשלום וללא היכרות מוקדמת.
Tomer Shamai
Tomer Shamai
07:33 01 Jul 20
ליווה אותנו ברכישת דירה והיה מקצועי וזמין לאורך כל הדרך! ממליצים בחום!
טל פורת
טל פורת
19:06 22 Jun 20
עו"ד מצוין, אמין, עצמאי, ומקצועי.מומלץ בחום.
רועי שעבין
רועי שעבין
14:20 28 May 20
עו״ד יוני לוי ייצג אותי בעסקת מקרקעין, קיבלתי שירות אדיב, רציני ואחראי, העסקה בוצעה על הצד הטוב ביותר.השירות של עו״ד יוני מומלץ בחום!!!
Ziv Hayat
Ziv Hayat
12:34 27 May 20
ממליצה בחום, מקצועי, שירותי ואדיב.עזר לי מאוד, בטוחה שאעזר בו שוב בעתיד.
מור ק
מור ק
07:46 18 May 20
מקצוען אמיתי. מכיר את העסק והכי חשוב, בנאדם שכיף לעבוד איתו.ממליץ בחום
Yuval Klein
Yuval Klein
07:25 18 May 20
חשבנו שכשמדובר בלשכור דירה זה יהיה פשוט ושנוכל לעשות זאת לבד, אבל בדיעבד אין ספק שלא היינו מצליחים לעשות זאת בלי הליווי המקצועי של יוני מתחילת הדרך. הוא עזר, ליווה ותמך, ומנע מאיתנו הוצאות כספיות מיותרות. לא עושים יותר אף עסקת נדל״ן בלעדיו. ממליצים בחום! ד״ר אנה גלוחוב
מישל דיאצ'וק
מישל דיאצ'וק
14:28 13 May 20
עורך דין מקצוען והגון. מומלץ בחום!
מורן סבן
מורן סבן
08:50 30 Apr 20
יוני עורך דין בחסד עליון. חילץ אותי ממצב מאוד בעייתי שעורך דין לפניו לא כל כך הצליח.כבר מהפגישה הראשונה הייתה לי התחושה שניצב מולי בן אדם לפני הכל ולא פחות חשוב, אדם נבון שמכיר את רזי המקצוע ולא חושש לנקוטממליץ על שירותיו של יוני בחום רב ומניסיון
zoriel haviv
zoriel haviv
16:43 16 Apr 20
ממליצה בלב שלם ובשמחה רבה. מקצועי, אדיב, אמין, מדוייק.
Liat Levanon
Liat Levanon
09:21 13 Apr 20
מקצועי, מסור, מהיר והגון. עורך דין מומלץ בחום!
חן בוסקילה
חן בוסקילה
11:37 07 Mar 20
עו״ד מקצועי וקפדן שיורד לפרטים הקטנים ממולץ!
nir keidar
nir keidar
20:03 26 Feb 20
עו"ד יוני לוי העניק לנו שירות מקצועי ומהיר. מומלץ מאוד!
מאיר אטיאב
מאיר אטיאב
14:01 21 Feb 20
עו"ד מקצועי, אכפתי, ויסודי. מומלץ בחום!
Dudi Atias
Dudi Atias
13:55 21 Feb 20
ממליץ בחום!!יוני הוא עו"ד חרוץ, מקצועי, וישר- שילוב נדיר במחוזותינו.מסוג עורכי הדין היסודיים שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות בידיעה שהם ישיגו את התוצאה הטובה ביותר עבור הלקוח.
Ariel Jean
Ariel Jean
17:45 11 Feb 20
ייעוץ משפטי מצוין, מקצועי ואדיב.תותח בתחומו!
ori kam
ori kam
19:01 29 Jan 20
עו"ד לוי ברמה אחרת שמתבטאת במקצועיות ויושרה שאין שניים להם. יוני בעל לב זהב שמחפש תמיד את טובתו של הלקוח ,ולכן אני ממליץ עליו בחום.
Gil Ganel
Gil Ganel
05:21 29 Jan 20
שירות אמין, יסודי ומקצועי! ממליץ בחום
Tamir Sagi
Tamir Sagi
19:33 28 Jan 20
עו״ד מצויין, מומלץ בחום. יסודי, מקצועי ומאוד שירותי.
Gal Rotem
Gal Rotem
15:23 28 Jan 20
מענה מהיר ומקצועי לכל שאלהמומלץ בחום
עמית לוי
עמית לוי
10:18 25 Jan 20
עו"ד מקצועי, מהיר, יסודי ונחמד מאוד. מומלץ!
Marin Levy
Marin Levy
13:20 08 Jan 20
מידע נוסף
לשיחת ייעוץ עם עורך דין
ללא עלות וללא התחייבות
חייגו עכשיו!
דילוג לתוכן