עורך דין מקרקעין במרכז

בעידן המודרני בו אנו חיים לעורך דין מקרקעין ישנו תפקיד משמעותי בחיים של כולנו, כאשר אחת הסיבות המרכזיות לכך היא יצירתם של צורות קניין חדשות – כמו למשל בית משותף.

במאמר זה נתרכז במהלך החיים בבית משותף מבחינה משפטית, בתפקידו של עורך דין בהקשר הזה, ובשאלה מדוע כאשר מדובר בבית משותף במרכז כדאי לשכור את שירותיו של עורך דין מקרקעין במרכז.

 

עורך דין מקרקעין במרכז – מידע שימושי

מהו בית משותף?

כבכל נושא משפטי ראשית יש לפנות להגדרות, ובמקרה שלנו יש לפנות קודם כל להגדרתו של בית משותף. הגדרה זו מופיעה בסעיף 142 לחוק המקרקעין התשכ"ט-1969 (להלן: חוק המקרקעין), שם נקבע כי כל בית שיש בו יותר משתי דירות ייחשב לבית משותף.

בית משותף יכלול בדרך כלל גם קניין פרטי, הכולל את הדירות ולעיתים גם שטחים נוספים, וגם קניין בבעלות משותפת, הכולל את כל השטח הציבורי של הבניין כמו לובי, מעליות, גינה, חדר מדרגות וכו'.

 

תקנון הבית המשותף

מכיוון שבית משותף כולל בתוכו שתי צורות של קניין, פרטי ומשותף, יש להסדיר את הליך קבלת ההחלטות בו. את ההסדרה הזאת כדאי לעשות כבר בשלבים מאוד התחלתיים של יצירת הבית המשותף, וכאן נכנס עורך דין מקרקעין לתמונה.

עורך דין במרכז
עורך דין במרכז

תקנון רצוי מול תקנון מצוי

כל בית משותף חייב להתנהל על פי תקנון מסודר, כאשר בתוספת השנייה לחוק המקרקעין מופיע תקנון מצוי – כלומר תקנון גנרי מוצע, שכאשר דיירי הבית אינם מקבלים על עצמם תקנון אחר יהיה תקנון זה ברירת המחדל.

חשוב בשלב זה לקבל החלטה מודעת בדבר התקנון, ולא להתעצל ולבחור באפשרות הקלה ביותר. התקנון המצוי כשמו כן הוא, מכסה עניינים מצויים, אך הוא עלול שלא להתאים לכל בית משותף.

על כן מומלץ לפנות במהרה לסיוע משפטי של עורך דין מקרקעין, לפרוש בפניו את צרכי הבית המשותף המיוחדים לו, ולשמוע את הצעותיו בנוגע לתקנון הבית. פעולה כזו עשויה בהחלט למנוע סכסוכי שכנים בעתיד.

 

קבלת החלטות בבית משותף

אחד מהנושאים המשפטיים החשובים ביותר בעניין בית משותף הוא נושא קבלת ההחלטות. נושא זה מוסדר בחלקו בחוק המקרקעין, וחלקו מוסדר בתקנון המצוי ועל כן ניתן לשינוי באמצעות החלטת הדיירים על תקנון שונה.

למעשה ישנן שלוש סוגי החלטות בבית משותף: החלטה הדורשת את הסכמת כל הדיירים, החלטה הדורשת הסכמת רוב מסוים מבין הדיירים, והחלטה שאינה דורשת את הסכמת הדיירים כלל.

נעמוד כעת על כל אחד מן הסוגים הללו:

 

סוג ראשון: החלטה הדורשת את הסכמת כל הדיירים

סוג זה אינו כולל בתוכו החלטות רבות, וזאת מתוך ההבנה של הקושי לקבל את הסכמת כל הדיירים בבית משותף מרובה כאלו. על כן בסוג זה נכללות אך ורק פעולות שעשויות לשנות באופן מהותי את זכויות הקניין של הדיירים האחרים.

כך למשל ניתן למצוא בסוג זה את ההחלטה להצמיד חלק מהרכוש המשותף לדירה מסוימת, את ההחלטה להטיל תשלומים נוספים על בעלי הדירות ואת ההחלטה לבנות תוספת לאחת הדירות.

 

סוג שני: החלטות הדורשות את הסכמת רוב הדיירים

בסגו השני נכללות רוב ההחלטות הקשורות ברכוש המשותף של בעלי הדירות בבית, כאשר החלטות שונות דורשות רוב שונה של הסכמה. כך למשל הצמדה לצורך הרחבה דורשת את הסכמת 3/4 מבעלי הדירות שלהם 2/3 מהרכוש המשותף, ואילו הצמדה לצורך בניית ממד דורשת את הסכמת 60% מבעלי הדירות.

לעומת זאת החלטות כמו בחירת מתחזק חיצוני לבית המשותף או עריכת תקנון או שינויו, דורשת הסכמת רוב רגיל מבין הדיירים בלבד.

 

סוג שלישי: החלטות שאינן דורשות את הסכמת הדיירים כלל

בסגו השלישי נכללות פעולות שאחד מן הדיירים יכולים לעשותן על דעתו בלבד, ללא קבלת הסכמת הדיירים האחרים. מטבע הדברים בסוג זה של החלטות כלולות פעולות הנוגעות בדרך כלל לרכושו הפרטי של האדם – דירתו שלו. כך למשל יכול אדם לעשות שינוי או תיקון בתוך דירתו ללא צורך בהסכמת הדיירים האחרים.

פעולות שאינן דורשות הסכמה אך קשורות לרכוש המשותף הן: שימוש סביר ברכוש המשותף ללא מניעת שימוש כזה מאחרים, והפעלת מעלית שבת בתנאי שיש יותר ממעלית אחת בבניין ובמעלית מותקן מנגנון שבת.

 

מדוע עורך דין מקרקעין במרכז?

כפי שראינו, העניינים המשפטיים בבית משותף, בניגוד לעסקאות מקרקעין רבות, אינם מתחילים ומסתיימים בהיווצרותו של הבית המשותף, אלא למעשה מלווים אותם לאורך כל ימי קיומו.

מכיוון שכך, ליווי משפטי קבוע, קרוב וצמוד הוא אינו מותרות בהקשר הזה, וכדאי לבחור מראש בעורך דין מקרקעין בעל קרבה גיאוגרפית למקום בו שוכן הבית המשותף.

 

עו"ד מקרקעין במרכז – סיכום

הבחירה בעורך דין מקומי מסייעת לא רק מבחינת הקרבה הגיאוגרפית, אלא גם מבחינה מהותית. עורך דין שיש לו ניסיון בליווי עניינים משפטיים הקשורים בבית משותף באותו אזור הסיוע המשפטי שלו יהיה יותר אפקטיבי, זאת בשל היכרותו עם הסביבה ועם הנוהג בה לגבי עניינים כאלו.

על כן, אם הבית המשותף שלכם שוכן במרכזה של הארץ, תעשו לעצמכם טובה ובחרו בעורך דין מקרקעין מהמרכז.

 

מחפשים עורך דין מקרקעין במרכז? פנו לעו"ד יוני לוי, עורך דין מקרקעין מומחה.

משרדנו שוכן במגדל מידטאון, קומה 39, דרך מנחם בגין 144, תל אביב.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

תוכן עניינים
דילוג לתוכן