לשכת רישום המקרקעין (הצד המשפטי)

תוכן עניינים

לשכת רישום המקרקעין, או בשמה הרשמי – הרשות לרישום והסדר זכויות במקרקעין, היא יחידה הפועלת תחת משרד המשפטים שתפקידה להסדיר את כל ענייני רישום המקרקעין בישראל.

 

תפקידיה של לשכת רישום המקרקעין

ללשכת רישום המקרקעין, או בשמה השכיח יותר – הטאבו, ישנם מספר תפקידים עיקריים:

 

תפקיד ראשון: רישום מקרקעין

התפקיד הראשון, וככל הנראה גם המוכר ביותר, של לשכת רישום המקרקעין הוא כשמה – רישום מקרקעין. הרשות מנהלת את פנקסי כל המקרקעין במדינה, ומתוקף תפקיד זה היא אחראית לרישום של כל עסקה המבצעת במקרקעין, למשל: מכירה, חכירה, הערת אזהרה, זכות קדימה, ירושה, זיקה הנאה, ועוד.

בהקשר הזה חשוב להדגיש שרישום העסקה במקרקעין בפנקסי לשכת המקרקעין הוא לא רק פרוצדורה מטריחה, אלא יש לו השלכות על קיומה של העסקה. למעשה כמעט כל עסקה במקרקעין מצריכה רישום על מנת שתהיה בעלת תוקף משפטי.

כל עוד העסקה לא נרשמה בטאבו אין היא נחשבת לעסקת מקרקעין אלא להתחייבות חוזית בלבד, ולעניין הזה יש השלכות משפטיות שונות.

 

תפקיד שני: סמכויות מנהליות

חוק המקרקעין התשכ"ט-1969 (להלן: החוק) מעניק ללשכת רישום המקרקעין גם סמכויות מנהליות. בין הסמכויות המנהליות הללו ניתן למצוא את העניינים הבאים: מתן צו לרישום בית בפנקס הבתים המשותפים, ביטול רישומו של בית כבית משותף, ומתן החלטות נוספות על פי חוק המקרקעין ותקנותיו.

 

תפקיד שלישי: סמכויות שיפוטיות

ללשכת רישום המקרקעין ישנן גם סמכויות שיפוט מסוימות, כך שמפקחיה יכולים להכריע בסכסוכים בין בעלי דירות בבית משותף. כאשר הם מפעילים סמכות זו יש בכוחם לבצע כל פעולה שמוסמך שופט שלום לבצע, וערעורים על החלטת מפקח לשכת רישום המקרקעין מתבצעים בבית המשפט המחוזי.

 

פעולות שניתן לבצע בלשכת רישום המקרקעין

ישנן פעולות מסוימות, הנגזרות באופן ישיר מסמכויותיה של לשכת רישום המקרקעין, שניתן לבצע רק בלשכת רישום המקרקעין. נעמוד על המרכזיות שבהן:

 

פעולה ראשונה: בירור הזכויות במקרקעין

אחד הדברים החשובים ביותר שיש לעשות כבר בשלביה הראשונים של כל עסקת מקרקעין היא בירור הזכויות במקרקעין. הקלת ראש בשלב זה עלולה להביא את הרוכש למפח נפש של ממש, למשל במקרה של גילוי אחר מעשה שהאדם שהציג עצמו כבעלי הדירה הוא כלל אינה בעליה.

כדי לברר את הזכויות באופן רשמי יש לפנות ללשכת רישום המקרקעין ולבקש נסח רישום. נסח רישום כולל תיאור של המקרקעין, פירוט של כל בעלי הזכויות במקרקעין ומהות זכויותיהם, ושעבודים ופעולות שבוצעו בקרקע.

כיום ניתן להשיג את נסח הרישום גם באופן מקוון, בכפוף לתשלום אגרה כחוק. המסמך המקוון כוחו יפה כל עוד הוא אינו מודפס, מכיוון שמרגע שהודפס יש חשש לזיוף.

חשוב לשים לב לעניין במקרה בו המוכר מציע לכם לעיין בנסח רישום מודפס. באופן כללי, לא כדאי לסמוך על המוכר שימציא את המסמכים אלא לפנות ללשכת רישום המקרקעין בעצמכם. רק כך תוכלו להיות בטוחים שהמידע מהימן ובטוח.

 

פעולה שנייה: רישום עסקאות מקרקעין

כפי שכבר הוזכר לעיל, עסקת מקרקעין אינה תקפה מבחינה משפטית ללא רישומה בלשכת רישום המקרקעין. אפשרויות הרישום השונות משתנות בהתאם לאופי העסקה, לכן כדאי לבדוק מראש היכן ניתן להגיש את הבקשה ומהם המסמכים שיש לצרף לה.

למשל במקרה של מכר דירה את הרישום ניתן לבצע בצורה מקוונת רק בעזרת עורך דין בעל גישה למערכת, או בהגשה ידנית/ שליחה בדואר לאחת מלשכות הרישום השונות.

 

פעולה שלישית: הפקת קבצי בית משותף

במקרה של עסקה בדירה שהיא חלק מבית משותף, לא פחות חשוב מבירור הזכויות במקרקעין, הוא בירור הזכויות והחובות השונות של הבית המשותף. כך למשל חשוב לבדוק מהו התקנון בבית המשותף ומהו השטח המוצמד לדירה, שכן לכל הללו עלולות להיות השלכות משמעויות על ערכה של הדירה.

את תיק הבית המשותף ניתן כמובן להשיג בלשכת רישום המקרקעין, והיום, בדומה לנסח רישום, ניתן אף לקבלו בצורה מקוונת, וגם במקרה הזה כמובן כוחו יפה רק כל עוד הוא אינו מודפס.

 

פעולה רביעית: רישום הליך פרצלציה או רה-פרצלציה

הליך פרצלציה הוא הליך של איחוד וחלוקה מחדש של מקרקעין, הנועד לבצע רישום מסודר, חוקי והגיוני של הקרקע בלשכת המקרקעין. ההליך יכול להיעשות ביוזמת בעלי הקרקע או ביוזמת הרשות המקומית. לאחר איחוד הקרקע והחלוקה מחדש, יש לבצע רישום של החלקות החדשות בלשכת המקרקעין.

רה פרצלציה הוא תהליך הפוך, בו מספר בעלי מקרקעין סמוכים מאחדים את קרקעותיהם ליחידה אחת, בעיקר למטרות פיתוח. הליך הרה פרצלציה מסתיים גם הוא ברישום החלקה החדשה בשלכת רישום המקרקעין.

 

פעולה חמישית: רישום שכירות

שכירות קצרת טווח אינה דורשת רישום, אך שכירות ארוכת טווח (לתקופה של מעל 10 שנים), דורשת רישום ככל עסקה אחרת במקרקעין. את הרישום מבצעים כמובן בלשכת רישום המקרקעין, כאשר בדומה למכר דירה, ניתן להגיש את הבקשה או בעזרת עורך דין באופן מקוון, או באופן עצמאי על ידי הגשת ידנית/ שליחה בדואר.

 

פעולה שישית: רישום משכנתא

פעולה נפוצה נוספת שיש לבצע בלשכת רישום המקרקעין היא רישום משכנתא, שהיא בעצם שעבוד של הנכס להלוואה. גם את רישום המשכנתא ניתן לבצע בצורה מקוונת רק בעזרת עורך דין, ואם אין רוצים להיעזר בשירותיו של עורך דין יש לבצע הגשה ידנית או באמצעות הדואר.

 

היעזרות בעורך דין בענייני לשכת רישום המקרקעין

חלק מן הפעולות שפירטנו לעיל דורשות הסתייעות בעורך דין. כך למשל לא ניתן להגיש בקשה מקוונת להעברת בעלות בדירה ללא עורך דין. אך פעולות רבות ניתן לבצע גם ללא ליווי עורך דין, אך הדבר עלול לגזול מכם זמן רב.

כאשר מדובר בפעולות מנהליות או משפטיות הצורך בליווי של עורך דין בלשכת רישום המקרקעין הוא ברור יותר, שכן במקום בו מתקבלות החלטות המשפיעות על רכושך כדאי שיהיה מי שייצג את עמדתך בצורה הטובה ביותר, תוך היכרות עם החוק ועם המערכת.

אך האמת היא שגם בפעולות שהן לכאורה פרוצדורליות, כמו רישום שכירות, משכנתא או הערת אזהרה, כדאי להיעזר באיש מקצוע שמכיר את המערכת ואת דרישותיה היטב. זה אמנם יעלה לכם מעט כסף, אך זה יחסוך מכם טרחה רבה. אחרי הכול, התעסקות בטאבו היא עניין די מסובך.

לייעוץ בנוגע להליכים מול לשכת רישום המקרקעין פנו לעו"ד יוני לוי, עו"ד מומחה לדיני מקרקעין ולענייני טאבו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המידע לעיל מהווה מידע ראשוני בלבד ואין הוא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין באמור לעיל בכדי להוות המלצה לנקיטת הליכים ו/או להימנעות מהם. מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום בטרם נקיטת כל פעולה. למען הסר כל ספק, האחריות לכל תוצאה בשל הסתמכות על האמור לעיל תחול על המשתמש בלבד.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

כדי לקבל שיחת ייעוץ באפשרותך לחייג עכשיו לטלפון 077-804-1632 או להשאיר פרטים כאן בטופס ואנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.

יוני עו"ד מקצועי ביותר. בודק את הדברים לפרטי פרטים ונותן מענה אדיב ושירותי ללקוח. ממליצה בחום!
Yaara Ronen
Yaara Ronen
08:40 01 Jul 20
עו"ד אנושי, מקצועי והוגן. סייע לי מיוזמתו דרך פוסט שפרסמתי בפייסבוק וזאת מבלי לבקש תשלום וללא היכרות מוקדמת.
Tomer Shamai
Tomer Shamai
07:33 01 Jul 20
ליווה אותנו ברכישת דירה והיה מקצועי וזמין לאורך כל הדרך! ממליצים בחום!
טל פורת
טל פורת
19:06 22 Jun 20
עו"ד מצוין, אמין, עצמאי, ומקצועי.מומלץ בחום.
רועי שעבין
רועי שעבין
14:20 28 May 20
עו״ד יוני לוי ייצג אותי בעסקת מקרקעין, קיבלתי שירות אדיב, רציני ואחראי, העסקה בוצעה על הצד הטוב ביותר.השירות של עו״ד יוני מומלץ בחום!!!
Ziv Hayat
Ziv Hayat
12:34 27 May 20
ממליצה בחום, מקצועי, שירותי ואדיב.עזר לי מאוד, בטוחה שאעזר בו שוב בעתיד.
מור ק
מור ק
07:46 18 May 20
מקצוען אמיתי. מכיר את העסק והכי חשוב, בנאדם שכיף לעבוד איתו.ממליץ בחום
Yuval Klein
Yuval Klein
07:25 18 May 20
חשבנו שכשמדובר בלשכור דירה זה יהיה פשוט ושנוכל לעשות זאת לבד, אבל בדיעבד אין ספק שלא היינו מצליחים לעשות זאת בלי הליווי המקצועי של יוני מתחילת הדרך. הוא עזר, ליווה ותמך, ומנע מאיתנו הוצאות כספיות מיותרות. לא עושים יותר אף עסקת נדל״ן בלעדיו. ממליצים בחום! ד״ר אנה גלוחוב
מישל דיאצ'וק
מישל דיאצ'וק
14:28 13 May 20
עורך דין מקצוען והגון. מומלץ בחום!
מורן סבן
מורן סבן
08:50 30 Apr 20
יוני עורך דין בחסד עליון. חילץ אותי ממצב מאוד בעייתי שעורך דין לפניו לא כל כך הצליח.כבר מהפגישה הראשונה הייתה לי התחושה שניצב מולי בן אדם לפני הכל ולא פחות חשוב, אדם נבון שמכיר את רזי המקצוע ולא חושש לנקוטממליץ על שירותיו של יוני בחום רב ומניסיון
zoriel haviv
zoriel haviv
16:43 16 Apr 20
ממליצה בלב שלם ובשמחה רבה. מקצועי, אדיב, אמין, מדוייק.
Liat Levanon
Liat Levanon
09:21 13 Apr 20
מומלץ מאוד! מספק מענה מקצועי, יסודי, מהיר ואנושי.
נוי לוי נוי לוי
נוי לוי נוי לוי
21:27 13 Mar 20
מקצועי, מסור, מהיר והגון. עורך דין מומלץ בחום!
חן בוסקילה
חן בוסקילה
11:37 07 Mar 20
עו״ד מקצועי וקפדן שיורד לפרטים הקטנים ממולץ!
nir keidar
nir keidar
20:03 26 Feb 20
עו״ד מקצועי וקפדן שיורד לפרטים הקטנים ממולץ
Nir Keidar
Nir Keidar
20:02 26 Feb 20
עו"ד יוני לוי העניק לנו שירות מקצועי ומהיר. מומלץ מאוד!
מאיר אטיאב
מאיר אטיאב
14:01 21 Feb 20
עו"ד מקצועי, אכפתי, ויסודי. מומלץ בחום!
Dudi Atias
Dudi Atias
13:55 21 Feb 20
ממליץ בחום!!יוני הוא עו"ד חרוץ, מקצועי, וישר- שילוב נדיר במחוזותינו.מסוג עורכי הדין היסודיים שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות בידיעה שהם ישיגו את התוצאה הטובה ביותר עבור הלקוח.
Ariel Jean
Ariel Jean
17:45 11 Feb 20
ממליץ בחום!!
יוני הוא עו"ד חרוץ, מקצועי, וישר- שילוב נדיר במחוזותינו.
מסוג עורכי הדין היסודיים שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות בידיעה שהם ישיגו את התוצאה הטובה ביותר עבור הלקוח.
Ariel Jean
Ariel Jean
10:25 11 Feb 20
ייעוץ משפטי מצוין, מקצועי ואדיב.תותח בתחומו!
ori kam
ori kam
19:01 29 Jan 20
עו"ד לוי ברמה אחרת שמתבטאת במקצועיות ויושרה שאין שניים להם. יוני בעל לב זהב שמחפש תמיד את טובתו של הלקוח ,ולכן אני ממליץ עליו בחום.
Gil Ganel
Gil Ganel
05:21 29 Jan 20
שירות אמין, יסודי ומקצועי! ממליץ בחום
Tamir Sagi
Tamir Sagi
19:33 28 Jan 20
עו״ד מצויין, מומלץ בחום. יסודי, מקצועי ומאוד שירותי.
Gal Rotem
Gal Rotem
15:23 28 Jan 20
בחור אמין וחרוץ בעל ידע רב בתחומו. מומלץ בחום!
Lihi Israel
Lihi Israel
13:31 26 Jan 20
מענה מהיר ומקצועי לכל שאלהמומלץ בחום
עמית לוי
עמית לוי
10:18 25 Jan 20
עו"ד מקצועי, מהיר, יסודי ונחמד מאוד. מומלץ!
Marin Levy
Marin Levy
13:20 08 Jan 20
בחור נחמד, אמין ובקיא במקצוע...בהצלחה⚘
Vardi Chen
Vardi Chen
17:31 13 Nov 18
מומלץ בחום! מקצועי,קשוב, מהיר ויסודי.
חימון סלנוי לוי
חימון סלנוי לוי
11:24 13 Nov 18
מקצועי,מהיר ,שירותי! עו''ד מומלץ מאוד!
Josya Levy
Josya Levy
19:22 12 Nov 18
עו"ד מקצועי ומהיר שמקדם את העסקה ביעילות לשביעות רצון הצדדים. מומלץ מאוד!
Marin Levy
Marin Levy
19:12 12 Nov 18
מידע נוסף
לשיחת ייעוץ עם עורך דין
ללא עלות וללא התחייבות
חייגו עכשיו!
דילוג לתוכן